Jak postępować w przypadku stłuczki podczas wynajmu długoterminowego? Praktyczny przewodnik

Prowadziłeś wynajęty pojazd i wziąłeś udział w stłuczce? Z naszego artykułu dowiesz się, co zrobić w takiej sytuacji!

Data publikacji: 


Data aktualizacji: 

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Jak postępować w przypadku stłuczki podczas wynajmu długoterminowego? Praktyczny przewodnik

Branie udziału w stłuczce to stresująca sytuacja. Jeśli do tego prowadziłeś wynajęty pojazd, to w Twojej głowie mogą kotłować się różne myśli. Nie martw się! Doradzimy Ci, w jaki sposób zachować się, gdy dojdzie do kolizji na drodze z Twoim udziałem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zrobić, gdy doszło do stłuczki autem z wypożyczalni?
  • jakie kroki podjąć od razu po kolizji?
  • jak powinno wyglądać poprawnie sporządzone oświadczenie?
  • kiedy konieczne jest wezwanie policji?
  • jak prawidłowo zgłosić szkodę?

Wynajem długoterminowy – jakie obowiązki ma wynajmujący w przypadku stłuczki?

Kolizja autem może przydarzyć się każdemu. W takiej sytuacji przede wszystkim staraj się zachować spokój. Kolejnym krokiem jest ocenienie sytuacji i ustalenie, do jakich szkód doszło. Przede wszystkim ustal, czy w Twoim bądź u innych uczestników zdarzenia nie doszło do uszczerbku na zdrowiu. Możliwe, że konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie karetki na miejsce zdarzenia. Jeśli doszło jedynie do stłuczki i nikt poważnie nie ucierpiał, należy skontaktować się z drugim kierowcą (jeśli w zdarzeniu uczestniczył inny pojazd).

Pamiętaj, że w Car Lease Polska każdy wynajem długoterminowy samochodu obejmuje w umowie wykupienie polisy OC i AC. Konieczność zakupu tych ubezpieczeń chroni Cię właśnie w takich sytuacjach. Auto w abonamencie w naszej firmie oznacza również, że udostępnimy Ci samochód zastępczy, jeśli Twój pojazd nie będzie sprawny. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: auta w abonamencie a wypadek samochodowy.

Czy wiesz, że wypadek a kolizja to różne pojęcia? Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym żadna ze stron nie doznała uszczerbku na zdrowiu. Wypadek to poważniejsze zdarzenie i w jego przypadku wezwanie policji jest obowiązkowe.

 

Jakie są pierwsze kroki po kolizji?

Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu wziętego w wynajem długoterminowy, który brał udział w kolizji, podejmij następujące kroki:

  1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Jeśli pojazd utrudnia lub całkowicie uniemożliwia ruch na drodze, to zjedź samochodem na pobocze, jeśli to możliwe.
  2. Jeśli nikt z uczestników kolizji nie ucierpiał, a sprawca przyznaje się do winy, to wystarczy spisanie oświadczenia. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak poprawnie sporządzić ten dokument.
  3. Sprawdź dane sprawcy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Niestety, nie każdy kierowca jest uczciwy, dlatego lepiej jest zweryfikować uzyskane informacje. Jeśli Twój rozmówca odmawia udzielenia informacji, wezwij policję.
  4. Zrób zdjęcia miejsca, w którym doszło do wypadku, a także uszkodzenia auta (a najlepiej obu pojazdów).

Jeśli rozważasz leasing samochodu, ale wynajem długoterminowy pojazdu również wydaje Ci się interesującą opcją, zapoznaj się z naszym artykułem: leasing czy wynajem - co wybrać? Wyjaśniamy w nim, jakimi czynnikami warto kierować się podczas podejmowania decyzji.

Te dane zawrzyj w oświadczeniu

Aby poprawnie sporządzić dokument, będą Ci potrzebne następujące informacje:

  • datę i miejsce, w którym doszło do kolizji
  • dane obu kierowców – imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz numer telefonu;
  • dane właścicieli pojazdów – stłuczka wynajmowanym autem oznacza, że powinieneś podać dane placówki, z której wynająłeś pojazd;
  • dane obu pojazdów – numery rejestracyjne, VIN, marki, modele
  • numer polisy OC sprawcy oraz nazwę ubezpieczyciela;
  • zaznaczenie, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym;
  • opis okoliczności zdarzenia, najlepiej z rysunkiem przedstawiającym przebieg kolizji (szkicem sytuacyjnym);
  • dokładne wskazanie zniszczeń, do jakich doszło w obu pojazdach;
  • jeśli uszkodzeniu uległy również cenne przedmioty znajdujące się w pojeździe, to zawrzyj taką informację;
  • jeśli na miejscu zdarzenia byli świadkowie, to umieść ich dane kontaktowe;
  • jeśli na miejsce przybyła policja, zawrzyj w dokumencie dane jej jednostki – do jakiego komisariatu przynależy, a także numer sporządzonej przez funkcjonariuszy notatki policyjnej.

PAMIĘTAJ! Spisanie oświadczenia może być korzystne dla obu stron. Jeśli sprawca zdarzenia przyznaje się do popełnionego czynu, to sporządzenie dokumentu jest dużą oszczędnością czasu. Na miejsce nie trzeba również wzywać policji, dzięki czemu sprawca kolizji nie otrzyma mandatu.

Zamiast wynajmowania pojazdu wolałbyś kredyt na samochód? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować!

W jakiej sytuacji wezwać policję na miejsce zdarzenia?

Według przepisów policji nie trzeba wzywać na miejsce kolizji. Ten obowiązek istnieje jedynie w przypadku wypadków drogowych. Niestety, nawet podczas zwykłej stłuczki zadzwonienie po mundurowych może okazać się konieczne. Do takich sytuacji zaliczamy:

  • problem z ustaleniem sprawcy wypadku;
  • konieczność wezwania na miejsce innych służb ratunkowych;
  • niechęć sprawcy do współpracy;
  • podejrzenie, że sprawca prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających;
  • ucieczkę sprawcy z miejsca stłuczki.

Zgłoszenie szkody – o tych rzeczach pamiętaj

Jeśli zdarzy Ci się kolizja podczas wynajmu auta, poinformuj ubezpieczyciela oraz naszego przedstawiciela. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób się zachować po stłuczce lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z działem obsługi klienta. Wyjaśnimy Ci, jakie formalności musisz wypełnić, aby cała sytuacja dobrze się skończyła.

Zgłoszenia szkody warto dokonać jak najszybciej, szczególnie w przypadku uszkodzenia samochodu z wypożyczalni. Możesz to zrobić, kontaktując się z ubezpieczycielem na jeden z czterech sposobów:

  • telefonicznie;
  • w oddziale;
  • mailowo;
  • listownie.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również możliwość wysłania zgłoszenia za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na ich stronie internetowej. Po zapoznaniu się z Twoim oświadczeniem, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło chcieć wysłać do Ciebie swojego rzeczoznawcę, aby na żywo ocenił, w jakim stanie jest pojazd. Czasami jednak wystarczą dostarczone zdjęcia, szczególnie gdy doszło jedynie do lekkiego uszkodzenia auta.

W przypadku wynajmu samochodu za pośrednictwem Car Lease Polska, każda transakcja obejmuje OC i AC. Dzięki temu jesteś przygotowany na różne zdarzenia na drodze. 

Naprawa pojazdu i pojazd zastępczy

Kolejnym atutem korzystania z naszych usług jest auto zastępcze. Jeśli w wyniku kolizji wynajęty przez Ciebie samochód ulegnie awarii, na czas niezbędny do naprawienia powstałych zniszczeń, otrzymasz od nas pojazd zastępczy w takim samym standardzie.

Jak widzisz, najem pojazdów w naszym serwisie to właściwy wybór! Umowa wynajmu jest przejrzysta, cała procedura nie zajmie Ci wiele czasu, a w razie czego będziesz mógł liczyć na naszą pomoc. Dzięki temu użytkowanie oferowanych przez nas aut jest tak przyjemne.

Jeśli zamiast wynajmu długoterminowego preferujesz leasing, dowiedz się, jakie dokumenty są potrzebne do leasingu samochodu. Z kolei prosty w obsłudze kalkulator leasingowy pozwoli Ci na sprawne oszacowanie całkowitych kosztów. 

Z Car Lease Polska nie jesteś sam w kryzysowych sytuacjach!

Wiesz już, co zrobić w przypadku stłuczki. Umowa najmu obejmuje OC i AC, dzięki czemu jesteś gotowy nawet na nieprzewidziane okoliczności. Sprawdź naszą ofertę i wybierz pojazd, o którym zawsze marzyłeś!

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły