Zimą temperatura na słupku rtęci oscyluje nawet wokół -20°C, na ulicach zalega mnóstwo śniegu, pod nim natomiast może znajdować się zdradliwy lód. Jednym słowem – od przyczepnego asfaltu oddziela Cię nawet kilka centymetrów absolutnie nieprzyczepnej brei. Z uwagi na te warunki liczy się nie tylko dobre przygotowanie mechaniczne Twojego auta, ale również to, co masz ze sobą w trakcie podróży. Dzisiaj zajmiemy się akcesoriami zimowymi, które każdy kierowca powinien mieć w swoim aucie – i tymi tanimi, i tymi droższymi. Zapraszamy do lektury!
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto przygotować się na zimę?
- Jakie akcesoria poprawią Twój komfort zimą?
- Które akcesoria zwiększą Twoje bezpieczeństwo?
- O jakich akcesoriach często zapominamy?
- Jak wygląda odpowiedzialna organizacja przestrzeni w zimie?
Przygotowanie samochodu na zimę – dlaczego to takie ważne?
Warunki drogowe trudno uznać za stałe – wprost przeciwnie, zmieniają się cyklicznie w zasadzie cały czas. To zjawisko wywołujące spory kłopot wśród kierowców, którzy z uwagi na zmienną pogodę muszą dostosowywać się do panujących aktualnie warunków styl jazdy oraz wyposażenie swojego samochodu. Zima jest na tym polu najbardziej wymagająca i to właśnie tym sezonem zajmiemy się dzisiaj pod kątem przydatnego i niezbędnego wyposażenia.
Akcesoria zimowe, które dobrze dopasujesz do swojego stylu jazdy i ogólnych oczekiwań względem komfortu, są bardzo pomocne podczas tego trudnego okresu. Z jednej strony zwiększą Twoją wygodę podczas wchodzenia do zmarzniętego na kość auta, a z drugiej wpłyną pozytywnie na Twoje skupienie za kierownicą, a tym samym na bezpieczeństwo.
Ciekawostka prosto z USA: Wedle oficjalnych danych aż 70% dróg w Stanach Zjednoczonych znajduje się na obszarach narażonych na duże opady śniegu. Spada na nich nie dość, że bezpieczeństwo – aż 24% wypadków skorelowanych z pogodą jest spowodowanych jazdą po śliskiej nawierzchni – to też komfort. Auta, wedle badania, jeżdżą bowiem po drogach pokrytych grubą warstwą białego puchu nawet o 40% wolniej, niż latem. Co więcej, podczas jazdy w takich warunkach rocznie traci życie nawet 1300 osób, podczas gdy liczba rannych osiągnęła pułap 170 000 osób! |
Akcesoria zimowe niezbędne w każdym aucie – LISTA
Zadbałeś o stronę mechaniczną swojego auta? To świetnie! Teraz koniecznie zwróć uwagę także na wyposażenie samochodu, w którym powinno znaleźć się kilka akcesoriów zwiększających Twój komfort, skupienie i bezpieczeństwo. Poniżej znajdziesz listę kilku najciekawszych akcesoriów; łatwych do schowania, stosunkowo niedrogich, a niesamowicie pomocnych.
Podstawowe wyposażenie auta na zimę
- SKROBACZKI DO SZYB SAMOCHODOWYCH to absolutnie podstawowe narzędzie w ręku każdego kierowcy, za pomocą którego możesz odzyskać pełną przejrzystość szyb w trakcie trwania okresu zimowego. Niestety większość kierowców przypomina sobie o ich istnieniu zbyt późno, bo dopiero w momencie, kiedy na szybach przed wyjazdem do pracy czy szkoły pojawił się trudny do usunięcia szron lub lód. Skrobaczek do lodu są setki. Jak wśród nich wybrać tą odpowiednią? Zdecydowanie sięgnij po model z ostrzem wykonanym z mosiądzu, który jest materiałem twardszym niż lód, a miększym niż szkło. Tym samym taka skrobaczka świetnie usuwa lód, lecz nie powoduje zarysowań na szybie. Możesz też zdecydować się na zakup skrobaczki do szyb samochodowych z rękawiczką, dzięki której zachowasz komfort jej użytkowania.
- Ciekawą, choć jeszcze stosunkowo niepopularną nowinką technologiczną, jest elektryczna skrobaczka do szyb samochodowych, w której za usuwanie lodu odpowiada obrotowa tarcza. Urządzenia te są zasilane za pomocą wbudowanego akumulatora, a czas ich pracy przy pełnym naładowaniu może oscylować nawet wokół 1 godziny ciągłego działania.
- Korzystając z okazji, czy wiesz może, jak poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie? Ten uciążliwy problem odpowiada nie tylko za Twój dyskomfort, ale też za obniżenie bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić!
- ODMRAŻACZE DO ZAMKÓW SAMOCHODOWYCH I SZYB to chemiczne, szybkie rozwiązanie na uporczywy lód. Preparaty te mają zazwyczaj formę aerozolu z zawartością rozpuszczającą śnieg i lód, który następnie można łatwo i szybko usunąć nawet za pomocą standardowej szczotki. Bardzo dobrym wyborem mogą okazać się także odmrażacze do zamków samochodowych; przydadzą się one przede wszystkim w starszych modelach aut otwieranych kluczykiem. Ważne – żadnego odmrażacza nie trzymaj w aucie. Wielu kierowców tuż po odmrożeniu szyb i wejściu do samochodu mimowolnie chowa dany preparat w boczku drzwi czy w schowku na rękawiczki. To duży błąd, o którym przekonasz się już na drugi dzień, gdy, o ironio, nie będziesz mógł się dostać do odmrażacza.
- SZCZOTKI DO ŚNIEGU to kolejny niezbędnik na zimowe miesiące, który uchroni Cię przed zgarnianiem śniegu z karoserii auta za pomocą zmarzniętych dłoni. Usuniesz nią wygodnie przede wszystkim śnieg z szyb, dachu, tablicy rejestracyjnej, a także reflektorów – i to również w przypadku dużych aut, wystarczy wówczas wybrać szczotkę na kijku teleskopowym. Zwróć uwagę jednak nie tylko na długość szczotki, ale też miękkość włosia – zbyt sztywne może rysować lakier, a zbyt krótkie utrudni dokładne odśnieżanie większych powierzchni.
UWAGA! Niedokładne oczyszczenie auta może skutkować nie tylko ograniczoną widocznością, ale także mandatem! Odśnieżanie auta to obowiązek każdego kierowcy, gdyż jego zbyt duża ilość zalegająca na karoserii Twojego samochodu może prowadzić do wielu zagrożeń. Oficjalne źródło mówi wyraźnie – za nieodśnieżenie auta grozi mandat o wysokości, bagatela, nawet 3000 zł! |
- POKROWCE SAMOCHODOWE. Czy wiesz, że „stanie pod chmurką” wcale nie musi wiązać się z odgarnianiem śniegu i skrobaniem lodu z szyb? Że nie trzeba mieć garażu, aby móc rozpocząć jazdę suchym autem mimo prawdziwej zamieci śnieżnej za oknem? Pokrowce, znane też jako plandeki, są paroprzepuszczalne, wodoodporne, wykonane nawet z kilku warstw materiału, miękkie od strony wewnętrznej i wyposażone w oczka oraz zaczepy. Wystarczy założyć taki pokrowiec na auto po zaparkowaniu na swoim miejscu parkingowym, po czym ściągnąć go tuż przed wyjazdem w trasę.
- Ciekawym rozwiązaniem są pokrowce na lusterka zimą, które chronią przed oblodzeniem wyłącznie te elementy nadwozia. To świetny wybór; zajmują bardzo mało miejsca, a dają bardzo wiele korzyści.
- Równie interesujące są ogrzewane pokrowce na siedzenia. To akcesorium sprzyjające głównie komfortowi, gdyż służy jako mata grzewcza pod pośladki. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne w razie parkowania na dworze; szybko się nagrzewa, jest uniwersalne i pomaga w zachowaniu skupienia i wygody podczas pokonywania pierwszych kilometrów po rozruchu silnika.
Akcesoria, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo – dbaj o swoje zdrowie i życie!
- ŁAŃCUCHY DO SAMOCHODU NA KOŁA to nieoceniona pomoc szczególnie dla mieszkańców terenów górzystych. Akcesoria te stanowią ostateczną broń w walce z zaśnieżonymi i oblodzonym drogami, gdyż znacznie zwiększają przyczepność kół do podłoża; „wgryzają się” w nawierzchnię niczym kocie pazury w tkaninę. Akcesoria te różnią się przede wszystkim konstrukcją. Na rynku znajdują się warianty klasyczne i tradycyjne, czyli wykonane ze stalowych ogniw, modele z tkaniny, a nawet wersje znacznie unowocześnione typu Spikes Spider.
- Czy wiesz, że to ogumienie jako jedyny element eksploatacyjny ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią? Że to od nich zależy Twoje bezpieczeństwo i komfort? Opony całoroczne czy sezonowe? Chętnie Ci w tym pomożemy!
UWAGA! Na niektórych drogach łańcuchy do samochodu są wymagane w okresie zimowym. Świadczy o tym znak C-18, który znajduje się zawsze przed wjazdem na typu obszar. Co więcej, niektóre kraje poszły w tej kwestii jeszcze dalej – Austria czy Szwajcaria wymagają ich zastosowania na większości dróg w okolicy Alp. |
- KABLE ROZRUCHOWE – komponując własne zestawy awaryjne na zimę, zwróć uwagę na kable rozruchowe, dzięki którym można odpalisz swoje auto przy rozładowanym akumulatorze. Podczas zimy akumulatory znacznie szybciej tracą ładunek na postoju, a niedobory energii dają się we znaki zwłaszcza wtedy, gdy auto jest użytkowane sporadycznie, a alternator nie zdąży podładować baterii w trakcie jazdy. Rozruch auta jest wówczas praktycznie niemożliwy. Uruchomić swoje auto możesz jednak za pomocą odpowiednich kabli rozruchowych – wystarczy podłączyć je z jednej strony do Twojego auta, a z drugiej do akumulatora „dawcy energii”. Przy zakupie zwróć uwagę na długość kabli oraz grubość przewodów. Pamiętaj też, że w kablach płynie prąd; dbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo!
- APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY nie jest w Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu, warto jednak mieć ją w swoim aucie. Nigdy nie wiesz, czy nie przyda się podczas Twojej podróży i czy nie uratuje zdrowia lub życia Twoich bliskich. Zimą, kiedy warunki są trudniejsze, ryzyko kolizji i wypadków wzrasta, rośnie tym samym także ryzyko powstania obrażeń ciała. Zadbaj o to, aby znalazły się w niej wszystkie najważniejsze środki opatrunkowe, w tym opaski i plastry, a także nożyczki (jednorazowe – higieniczne).
Chcesz może kupić nowe auto? W Car Lease Polska masz dwa świetne rozwiązania. Pierwszym jest leasing samochodu, czyli możliwość zakupu auta na ściśle spersonalizowanych warunkach, a drugim – kredyt na samochód, czyli bardziej tradycyjna forma finansowania znana od lat. Oczywiście wiemy, że koszty mają bardzo duże znaczenie, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator leasingowy, w którym poznasz prognozowane koszty związane z obsługą danej umowy.
Akcesoria, o których często zapominamy – są istotne i zdecydowanie warte zakupu
- KOC TERMICZNY to zajmujące bardzo niewiele miejsca, ale niezwykle przydatne akcesorium, które w wielu przypadkach stanowi standardowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Koc termiczny wykonuje się z materiału odbijającego ciepło i utrzymującego rozgrzane powietrze tuż przy skórze osoby poszkodowanej. Wystarczy nim okryć daną osobę w sytuacjach awaryjnych, np. gdy auto ulegnie awarii na totalnym odludziu. Jest to akcesorium, które – dosłownie i w przenośni – może uratować życie w kryzysowej sytuacji.
- RĘKAWICE to akcesorium, które docenisz zimą każdego dnia. Świetnie sprawdzają się nie tylko do ogrzania dłoni – choć to ich główna zaleta – ale też do ochrony naskórka dłoni w przypadku konieczności zmiany koła, montażu łańcuchów czy usuwania śniegu z auta. Najlepiej wybrać parę rękawic wodoodpornych z antypoślizgowym spodem, które zapewnią dobry chwyt nawet na zimnych, śliskich powierzchniach. Przechowywane w schowku, zawsze będą pod ręką i gotowe do użycia w każdej sytuacji.
- LATARKA to niepozorny, ale bardzo praktyczny dodatek, zwłaszcza zimą. Jest przede wszystkim bardzo niewielka i z łatwością zmieści się w każdym schowku, można ją także przypiąć do kluczy samochodowych jako breloczek. Latarka bywa nieoceniona w przypadku awarii w ciemnościach – oświetlisz nią silnik, sprawdzisz stan kół, a nawet zerkniesz pod podwozie. Najlepszym współczesnym rozwiązaniem są oczywiście latarki LED: jasne, energooszczędne i wytrzymałe, najlepiej z funkcją zmiany stanu skupienia snopu światła. Warto również rozważyć latarkę czołową, która, mimo że zajmuje nieco więcej miejsca, to daje pełną swobodę ruchów.
Akcesoria organizacyjne – przechowywanie rzeczy zimą w pełnym komforcie
- ELASTYCZNA SIATKA DO BAGAŻNIKA to niezwykle przydatny dodatek, który pomaga w utrzymaniu porządku w aucie i zapobiega przemieszczaniu się różnych przedmiotów podczas jazdy. Możesz nią zabezpieczyć wszelkie drobiazgi; butelki, narzędzia czy zakupy. Dzięki jej dobremu dopasowaniu można uniknąć nieporządku i szybko odnaleźć potrzebne przedmioty w bagażniku.
- Za interesujący dodatek warto też uznać maty antypoślizgowe do bagażnika. Przypominają swoim kształtem dywaniki, są wykonane z grubej i nieprzepuszczalnej wody gumy, a na obrzeżach znajduje się spory rant (kołnierz), który chroni przed przeciekaniem wody pod podłogę bagażnika. Dzięki temu można do niego włożyć również mokre i pokryte śniegiem przedmioty.
- PUDŁO WODOODPORNE. Zimą warto mieć pod ręką, a w zasadzie w bagażniku, odpowiedniej wielkości pudło wodoodporne, wykonane w całości z materiału nieprzepuszczającego wody. Taka skrzynia świetnie sprawdzi się do przechowywania kabli rozruchowych, pokrowca samochodowego czy innych wilgotnych, mokrych i zaśnieżonych przedmiotów. Ścisła konstrukcja takiego pudła chroni przed zalaniem wodą wnętrza Twojego bagażnika.
Podsumowanie – kompletne wyposażenie samochodu w akcesoria zimowe
Zimowe akcesoria samochodowe nie dość, że w znacznym stopniu zwiększają komfort życia, to także bezpieczeństwo, i to nie samego kierowcy, ale także pasażerów i innych użytkowników dróg publicznych. Warto więc, żeby każde z powyższych akcesoriów znalazło się w bagażniku Twojego auta i oczekiwało nawet na jednorazowe użycie – być może to, które uratuje zdrowie Twoich najbliższych. Pamiętaj też, że liczy się jakość. Zimowe akcesoria samochodowe powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, gdyż będą mieć ciągłą styczność z niską temperaturą i dużą wilgocią.