Jak rozpoznać różnice między oponami zimowymi a letnimi?

Chcąc cieszyć się bezpieczną jazdą, należy zadbać o odpowiednie opony w swoim pojeździe. Polska jest krajem, który charakteryzuje się zmiennymi warunkami pogodowymi, dlatego tak ważne jest dostosowanie się do aktualnej sytuacji na drogach.

Data publikacji: 


Data aktualizacji: 

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Jak rozpoznać różnice między oponami zimowymi a letnimi?

Chcąc cieszyć się bezpieczną jazdą, należy zadbać o odpowiednie opony w swoim pojeździe. Polska jest krajem, który charakteryzuje się zmiennymi warunkami pogodowymi, dlatego tak ważne jest dostosowanie się do aktualnej sytuacji na drogach.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak opony wpływają na bezpieczeństwo na drodze;
  • Jak odczytywać oznaczenia na oponach;
  • Kiedy dokonywać wymiany opon;
  • Jakie są wady i zalety opon całorocznych.

Wpływ opon na bezpieczeństwo na drodze

Jak pokazują badania, ponad 1/3 wypadków na drodze jest powiązana z kondycją opon. To one mają w dużej mierze wpływ na to, w jaki sposób pojazd będzie zachowywać się na jezdni. Dobrze dobrane opony mogą zauważalnie skrócić czas hamowania, poprawić przyczepność kół do asfaltu, a także zmniejszyć zużycie paliwa.

Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia w oponach. To, jaką powinno przyjmować wartość, zależy od modelu samochodu czy wersji silnika. O optymalnych parametrach informuje producent. Monitorowanie ciśnienia jest szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym, gdy niska temperatura potrafi szybko doprowadzić do obniżenia jego poziomu.

Na bezpieczeństwo na drodze mogą również wpływać pewne losowe sytuacje, na przykład zatankowanie złego paliwa. Na ten temat piszemy tutaj: pomyłka przy tankowaniu - co zrobić? Nowsze pojazdy posiadają również bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Sprawdź, jaki leasing samochodu możemy Ci zaoferować.

Oznaczenia opon zimowych i letnich – jak rozpoznać różnice?

Opony letnie i zimowe różnią się między sobą strukturą, wzorem bieżnika oraz rodzajem mieszanki kauczukowej. Dla lepszego zróżnicowania obu wariantów przygotowaliśmy tabelę:


Opony letnie

Opony zimowe

Stosuje się je, gdy średnie temperatury przekraczają 7 stopni Celsjusza

Używa się ich, gdy średnia temperatura w ciągu doby jest poniżej 7 stopni Celsjusza

Posiadają słabiej zarysowany bieżnik

Mają głęboki i gęsto ponacinany bieżnik

Produkuje się je z twardej mieszanki, odpornej na wysokie temperatury

W ich produkcji korzysta się z miękkiej mieszanki, która nie sztywnieje przy niższych temperaturach

 

Warto również zwracać uwagę na oznaczenia na oponach. Jak rozpoznać opony zimowe? W przypadku tych modeli powinieneś zaobserwować symbol płatka śniegu na tle góry. W ten sposób producenci oznaczają wersje przystosowane do sezonu jesienno-zimowego. Powinny one zawierać również oznaczenie M+S, które jest skrótem od angielskiego mud and snow, oznaczające, że opony poradzą sobie na błotnistej i zaśnieżonej nawierzchni, wpływając na bezpieczeństwo jazdy zimą. Modele przeznaczone do jazdy latem nie posiadają takich oznaczeń.

Opony zimowe mają wyraźnie zarysowany bieżnik. Głębokie nacięcia sprawiają, że pojazd może utrzymać przyczepność na zabłoconej lub zaśnieżonej nawierzchni. Wersje letnie posiadają wyraziste, ale płytsze i inaczej rozmieszczone nacięcia, które pomagają w lepszym odprowadzaniu wody z opony. Specjalne żebra bieżnika ograniczają zjawisko aquaplaningu.

 

Marzy Ci się auto z salonu? Możemy zaoferować Ci kredyt na samochód. Możesz również rozważyć leasing, a nasz prosty i intuicyjny kalkulator leasingowy pomoże Ci w oszacowaniu kosztów.

Wymiana opon – kiedy powinno się jej dokonać?

Niezależnie od tego, jak często używasz auta, prędzej czy później przyjdzie czas na wymianę opon. Tę operację wykonuje się w dwóch przypadkach: gdy zmienia się sezon pogodowy lub gdy stare egzemplarze się zużyją.

Opony letnie na zimowe warto zmienić, gdy zauważysz, że warunki pogodowe się pogorszyły. Nie ma konkretnej daty kalendarzowej, która sugerowałaby konieczność wykonania takiej operacji. Czasami mamy w Polsce dość ciepłą jesień, jednak zdarza się, że październik jest już bardzo chłodny, a drogi oszronione. Należy więc samemu ocenić warunki atmosferyczne i dostosować do nich opony.

Przyjmuje się, że przy niskim poziomie eksploatacji opony letnie mogą wytrzymać do ośmiu lat. Możliwe jednak, że zużyją się znacznie szybciej. Jest to zależne od liczby przejechanych kilometrów, stylu jazdy, a także sposobie przechowywania opon, gdy aktualnie jeździsz na zimowych modelach. Dodatkowo zużycie jest również większe w samochodach elektrycznych, które działają z większym momentem siły względem swoich spalinowych odpowiedników. Opony zimowe z reguły są nieco bardziej wytrzymałe, jednak i je trzeba wymieniać najpóźniej po dziesięciu latach. Więcej na temat wymiany ogumienia przeczytasz tutaj: nowe przepisy dotyczące wymiany opon.

UWAGA: W Polsce używanie opon zimowych nie jest obowiązkowe, jednak zaleca się, aby zmian dokonywać 1 listopada i 1 kwietnia. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm.

Czy warto korzystać z opon całorocznych?

Opony całoroczne wyróżniają się charakterystyczną rzeźbą bieżnika, której rolą jest połączenie cech opon letnich i zimowych. Dzięki temu dość elastycznie dopasowują się one do zmieniających się warunków atmosferycznych. Zazwyczaj są one oznaczone wzorem jodły.

Do ich produkcji używa się mieszanek, które są mniej sztywne w porównaniu z ich letnimi odpowiednikami. Mogą się znajdować na nich oznaczenia M+S. Jak rozpoznać oponę wielosezonową? Modele, które są przeznaczone do całorocznej jazdy, zazwyczaj posiadają w swojej nazwie jeden z następujących zwrotów:

  • All weather;
  • 4 Season;
  • All Season.

Jakie osoby mogą być zainteresowane oponami wielosezonowymi? Przede wszystkim te, które nie siadają za kółko zbyt często, a przy złej pogodzie zostawiają samochód w garażu i decydują się na inny środek komunikacji. Z uwagi na swą specyfikę opony całoroczne mają słabszą wydajność podczas skrajnych warunków pogodowych. Na ich temat znajdziesz więcej informacji w tym artykule: opony całoroczne czy sezonowe? Które wybrać?

Opony całoroczne a ubezpieczenie: Brak opon zimowych podczas jazdy zimą może wpłynąć na wypłatę odszkodowania z AC w przypadku kolizji. Ubezpieczyciele często wskazują w umowach na konieczność dostosowania ogumienia do aktualnie panujących na drodze warunków.

Odpowiednio dobrane opony kluczem do bezpiecznej jazdy

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od doboru właściwych opon. Powinny być one dopasowane do warunków atmosferycznych, a także znajdować się w dobrym stanie. Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia, szczególnie w sezonie zimowym.

Choć wymiana opon nie jest w naszym kraju obowiązkowa, to przy trudnych warunkach pogodowych odpowiednie ogumienie może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy, w tym długość hamowania czy przyczepność. Pewną alternatywą mogą być opony całoroczne, jednak należy mieć świadomość, że nie sprawdzą się one w każdej sytuacji.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak odróżnić opony zimowe od letnich! Życzymy Ci bezpiecznej jazdy o każdej porze roku!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły