Zima to szczególnie wymagający czas dla kierowców. Śliska nawierzchnia, szybko zapadający zmrok czy sypiący śnieg wymagają od właścicieli samochodów dobrego przygotowania swoich pojazdów. Dzięki temu mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz komfort związany z prowadzeniem auta w trudnych warunkach.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie elementy pojazdu poddać kontroli stanu technicznego;
- Dlaczego należy wymienić płyny eksploatacyjne;
- Na co zwracać uwagę w przypadku opon zimowych;
- Jak odpowiednio zabezpieczyć karoserię.
Przygotuj pojazd na sezon zimowy i zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy
Zima uchodzi wśród kierowców za najbardziej wymagającą porę roku. Przed jej nadejściem należy zadbać o te elementy pojazdu, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo samochodu na jezdni. Dodatkowo warto zabezpieczyć pojazd przed korozją. O tej porze roku kluczowa jest także widoczność na drodze. Z tego powodu ważne jest prawidłowo działające oświetlenie. Dobrze jest być również przygotowanym na niskie temperatury, podczas których przymarzać uszczelki w drzwiach czy klapie bagażnika. Ten problem może rozwiązać posmarowanie tych miejsc wazeliną techniczną.
Im lepiej przygotujesz pojazd na sezon zimowy, tym bardziej zwiększysz szanse na bezpieczną i komfortową jazdę w tym okresie. Tej pory roku nie należy bagatelizować, tym bardziej że w Polsce pogoda potrafi się dynamicznie zmieniać. Serwis samochodu przed zimą jest więc rozsądnym pomysłem. Możesz również zdecydować się na leasing samochodu i cieszyć się nowym pojazdem, przygotowanym na zimowe wyzwania. Nasz kalkulator leasingowy pomoże Ci w oszacowaniu kosztów.
Kontrola stanu technicznego – o tych rzeczach pamiętaj
Stan techniczny pojazdu to element, którym należy się zająć w pierwszej kolejności. Jeszcze przed sezonem zimowym dokonaj kontroli następujących elementów:
- układ hamulcowy – hamulce muszą poradzić sobie nawet na śliskiej i oblodzonej drodze. Skontroluj grubość klocków hamulcowych, zużycie tarcz oraz ilość płynu hamulcowego. Do tego należy sprawdzić płynność pracy klocków w zaciskach hamulcowych, a także działanie hamulca ręcznego;
- zawieszenie – jeżdżenie po zaśnieżonych lub nierównych drogach potrafi być dla samochodu sporym wyzwaniem. Z tego powodu warto dokonać kontroli amortyzatorów, aby upewnić się, że będą prawidłowo działać nawet przy niskich temperaturach;
- akumulator – zima potrafi być prawdziwym egzaminem dla akumulatora. Przy większym mrozie mogą za jego sprawą pojawić się problemy z odpaleniem silnika. Sprawdzenie napięcia oraz jego ewentualne doładowanie może pomóc w uniknięciu stresujących sytuacji.
Czy wiesz, że: Przy niskich temperaturach, pojemność akumulatora potrafi spaść do 30%. Z kolei jego żywotność wynosi zazwyczaj około 5 lat. Dlatego pod koniec jesieni warto sprawdzić jego stan i upewnić się, że nie będzie sprawiać zimą kłopotów. |
Marzy Ci się nowe i bezpieczne auto? Sprawdź, jaki kredyt na samochód możemy Ci zaoferować!
Wymiana płynów eksploatacyjnych – dlaczego jest tak ważna?
Jak przygotować samochód na zimę? Przed sezonem zimowym należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych. Zaliczamy do nich:
- płyn chłodniczy – ta substancja dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo niskich temperatur. Jest jednak pewien warunek – musi być świeża. Dlatego często uzupełnia się ją przed nadejściem sezonu zimowego. W skrajnej sytuacji zamarznięty płyn chłodniczy może doprowadzić do poważnej awarii silnika;
- płyn hamulcowy – odpowiada on za skuteczność hamowania, dlatego w sezonie zimowym, gdy drogi potrafią być oszronione i oblodzone, jego poziom także należy skontrolować;
- olej silnikowy – niektórzy kierowcy decydują się na wymianę oleju silnikowego przed nadejściem zimy. O tej porze roku lepiej sprawdza się substancja o niskiej lepkości. Wpływa on między innymi na skuteczny rozruch silnika, a także poprawę wydajności jego pracy;
- płyn do spryskiwaczy – istotna jest jego wymiana jeszcze przed nadejściem poważnych mrozów. Jego letni wariant zamarza przy temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Jeśli dojdzie do jego zamarznięcia, zablokuje on wężyki oraz zbiornik. Zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol etylowy, dzięki czemu działa poprawnie nawet podczas siarczystych mrozów.
Opony zimowe – kontrola głębokości bieżnika
Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do zimy jest wymiana opon. Przyjmuje się, że w polskich warunkach zmiany ogumienia dokonuje się na początku listopada, jednak zawsze należy monitorować warunki pogodowe, ponieważ czasami już październik potrafi zaskoczyć opadami śniegu.
Zimowe opony posiadają głębiej ponacinany bieżnik i wyraźne lamele, dzięki czemu guma jest bardziej elastyczna, wpływając tym samym na pewniejsze hamowanie. Do tego lepiej radzą sobie na śliskich i zmrożonych powierzchniach, ułatwiając prowadzenie pojazdu dzięki lepszej przyczepności.
Wybierając opony zimowe, pamiętaj, że muszą one spełniać następujące wymagania:
- głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm;
- na jednej osi muszą być zamontowane takie same opony;
- opony nie mogą posiadać wybrzuszeń, pęknięć, widocznych uszkodzeń;
- żadna z opon nie może wystawać poza granice nadkoli.
Polecamy również sprawdzić nowe przepisy dotyczące wymiany opon, które opisaliśmy szczegółowo w artykule.
Może tutaj słowa eksperta o tym, kiedy najlepiej dokonać wymiany opon?
Jak zabezpieczyć karoserię przed sezonem zimowym?
Zimą samochód jest narażony na wzmożone działanie procesów korozyjnych. Na szczęście temu również można zaradzić. Przede wszystkim ważne jest regularne mycie pojazdu. Korozja przyspiesza, gdy auto pokryte jest solą drogową oraz innymi zabrudzeniami. Z tego powodu tak ważne jest szybkie usunięcie takich zanieczyszczeń z karoserii.
Za pomocą myjki ciśnieniowej można dostać się nawet do trudnodostępnych miejsc, usuwając wszelkie zabrudzenia. Warto pamiętać o nadkolach, a także podwoziu, które także trzeba wyczyścić. Monitoruj stan swojego samochodu i pamiętaj o regularnym czyszczeniu.
Aby odpowiednio zabezpieczyć karoserię, możesz przeprowadzić woskowanie. Dzięki niemu na pojeździe nie będzie rozwijać się rdza pod lakierem, a do tego będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Choć sama procedura woskowania jest stosunkowo prosta, to należy pamiętać o tym, aby aplikacji dokonywać w umiarkowanej temperaturze i unikać silnie rażącego słońca.
Warto również zwracać uwagę na kwestie związane z opadami atmosferycznymi. Jeśli masz taką możliwość, parkuj pojazd w zadaszonych miejscach. Dzięki temu osłonisz auto nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale również gradem, który może mocno zaszkodzić karoserii.
W tym temacie może przydać Ci się również wiedza z artykułu: jak chronić lakier samochodu, aby utrzymać go w idealnym stanie?
Akcesoria, które przydadzą Ci się zimą
W sezonie zimowym warto mieć pod ręką narzędzia, które mogą przydać Ci się w różnych sytuacjach. Niektóre sprawdzą się w codziennym użytku, inne zaś pomogą w awaryjnych sytuacjach. Upewnij się, że przed nadejściem zimy posiadasz:
- skrobaczkę do szyb;
- szczotkę do odśnieżania samochodu;
- odmrażacz do zamków;
- zapas zimowego płynu do spryskiwaczy;
- linkę holowniczą.
Warto również dokonać kontroli świateł oraz wycieraczek. W pierwszym przypadku potrafią zmienić one swoje położenie wskutek częstych drgań spowodowanych jazdą po nierównych drogach. Z kolei zużyte wycieraczki nie tylko nie oczyszczą odpowiednio szyby, ale mogą ją nawet zarysować. W specjalnym artykule opisaliśmy również obowiązkowe wyposażenie samochodu.
Dobrze przygotowany pojazd kluczem do bezpiecznej jazdy zimą
Regularna dbałość o stan techniczny pojazdu oraz dostosowanie go do zimowych warunków ma ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w wymagających miesiącach. Kontrola hamulców, wymiana opon czy płynów eksploatacyjnych wraz z zabezpieczeniem karoserii to działania, które pomogą Ci w przygotowaniu swojego samochodu na tę porę roku.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przygotować auto na zimę! Życzymy Ci bezpiecznej jazdy!