Skrzynia biegów - automatyczna czy manualna?

Skrzynia biegów manualna jest ekonomiczniejsza i daje lepsze wrażenia z jazdy - mówią jedni kierowcy. - Samochody z automatyczną skrzynią biegów to kwintesencja komfortu - odpowiadają im inni. Jaką skrzynię biegów wybrać?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Skrzynia biegów - automatyczna czy manualna?

Litr, a nawet dwa litry więcej paliwa względem aut ze skrzyniami manualnymi potrafiły niegdyś spalić samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. To jednak już historia. Skrzynie biegów przeszły od tamtej pory przemianę i dziś automatyczne skrzynie biegów nie są ani mniej ekonomiczne w eksploatacji, ani też bardziej awaryjne.

 

Jak zmieniać biegi w samochodzie?

 

Jeśli mówimy o skrzyni manualnej to z pewnością zmiana biegów powinna odbywać się odpowiednio szybko. Silnik niewkręcany na wysokie obroty z pewnością będzie mniej palić. W przypadku manualnych skrzyń biegów kierowca, dokonując zmian biegów w odpowiednim momencie ma spory wpływ na zużycie paliwa. Zresztą nowoczesne samochody, takie jak Volkswagen Golf ósmej generacji potrafią podpowiadać, na jakim biegu jechać by podróż nie kosztowała fortuny.

Decydując się na auto z manualną przekładnią warto też poszukać takiego modelu, który został wyposażony w sześciobiegową skrzynię biegów. Przy wysokiej elastyczności silnika skrzynia biegów nie będzie wymagać częstej zmiany przełożeń. Szósty bieg doceni każdy kierowca podczas podróży z prędkościami autostradowymi. „Szóstka” działa w tym przypadku jako nadbieg. Dzięki niemu do poruszania się z prędkością 140 km/h wystarczy niewiele ponad 2 tys. obrotów na minutę. To oznacza z kolei oszczędność paliwa, ale i mniejszy hałas w kabinie samochodu. Manualną skrzynię biegów można z pełną odpowiedzialnością polecić każdemu, kto często pokonuje długie trasy.

 

Samochód z automatyczną skrzynią biegów wymarzony do miasta

 

Jak działa automatyczna skrzynia biegów? To proste. Wystarczy znać oznaczenia automatycznej skrzyni biegów. Z pozycji „P” oznaczającej parkowanie wystarczy gałkę przesunąć w pozycję „D” oznaczającą jazdę do przodu. Teraz wystarczy tylko dodać gazu by auto ruszyło. Trzeba cofnąć samochód? Nic prostszego. W pozycji „R” auto będzie jechało na wstecznym. Natomiast pozycja „N” to tak zwany bieg neutralny porównywalny z „luzem” w tradycyjnej manualnej skrzyni biegów.

Dzięki brakowi pedału sprzęgła podróż samochodem zwłaszcza w terenie miejskim wydaje się spokojniejsza ze skrzynią automatyczną. Kierowca nie jest zmuszony do ciągłego manewrowania lewarkiem. Jego zadaniem jest wyłącznie manewrowanie kierownicą, przyspieszanie i hamowanie. W najnowszych modelach samochodów, takich jak Volkswagen Golf czy Seat Leon jest funkcja ułatwiająca nie tylko jazdę w ruchu miejskim np. w korku, ale i na trasie. Dzięki radarom i kamerom samochód będzie poruszać się tak, by jazda była bezpieczna, dostosowując prędkość do pojazdu przed nim. Dzięki automatycznej skrzyni biegów samochód samodzielnie dostosuje bieg do potrzeb i panujących warunków. Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów to dobry krok w kierunku bezpiecznej półautonomicznej jazdy.

 

Warto przeczytać:

Ranking samochodów hybrydowych 2021

Benzyna czy diesel - na które rozwiązanie warto postawić?

O co najczęściej pytają nasi klienci?

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły