Rok 2022 nie był łatwy dla branży leasingowej. Wybuch wojny w Ukrainie spowolnił łańcuch dostaw i wpłynął negatywnie m.in. na dostępność samochodów. Niepewna sytuacja przy granicach naszego kraju zraziła przedsiębiorców do zaciągania zobowiązań w celu finansowania samochodów.
Jednak w 2023 roku, eksperci PKO Leasing spodziewają się zwiększonego zainteresowania wymianą floty i jej finansowaniem.
Poniżej przedstawiamy 4 zjawiska, które zdaniem eksperta PKO Leasing będą w tym roku najważniejsze z punktu widzenia finansowania samochodów w sektorze MSP.
Trend 1:
Leasing niezmiennie najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania aut
- 73 proc. aut na polskim rynku kupowana jest przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, zaś leasing jest najchętniej wybieraną formą finansowania zakupu,
- Leasing i wynajem = mniej restrykcyjne wymogi formalne, większa łatwość uzyskania zgody na finansowanie oraz możliwość ujęcia raty leasingowej lub czynszu w najmie w kosztach uzyskania przychodu oraz rozliczenia podatku VAT,
Trend 2:
Dalsza elektryfikacja transportu
- Elektryfikacja transportu w Polsce będzie postępować. Do wzrostu popularności pojazdów zeroemisyjnych niewątpliwie przyczynił się program „Mój elektryk”
- Według prognoz przedstawionych przez PKO Bank Polski, sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym na świecie w 2030 roku ma wynieść 47 mln sztuk, co w porównaniu z 2021 rokiem oznacza siedmiokrotny wzrost sprzedaży. Szacuje się, że elektryki będą stanowić 60 proc. rynku.
Trend 3:
Postępująca cyfryzacja branży
- Podobnie jak inne branże, rynek leasingu musi się dynamicznie cyfryzować.
- Wśród przykładów cyfrowych rozwiązań można wymienić sprzedaż i finansowanie aut w pełni online, powiązane z finansowaniem aplikacje do organizacji usług wspierających kierowców w użytkowaniu samochodu czy e-konta klientów do zarządzania umową z firmą leasingową.
Trend 4:
Popularyzacja usług w ramach leasingu
- Finansowanie pozostaje najważniejszym elementem proponowanych klientom rozwiązań,
- Następuje popularyzacja usług w branży – to, co do niedawna zarezerwowane było dla korporacyjnych klientów premium, dziś jest dostępne dla wszystkich.
Czy zgadzasz się z prognozami ekspertów?
Co myślisz o tej formie finansowania samochodów?
Zapraszamy do dyskusji na nasz profil LinkedIn