Nowy polski ład a leasing - co się zmienia w 2022? Co warto wiedzieć?

Wraz z początkiem 2022 r. w życie weszły przepisy związane z Polskim Ładem. Jak się okazuje, oznacza on także zmiany w leasingu. Pojawiły się nowe zasady dotyczące wykupu samochodów oraz ewentualnej odsprzedaży poleasingowego auta.

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Nowy polski ład a leasing - co się zmienia w 2022? Co warto wiedzieć?

Wraz z początkiem 2022 r. w życie weszły przepisy związane z Polskim Ładem. Jak się okazuje, oznacza on także zmiany w leasingu. Pojawiły się nowe zasady dotyczące wykupu samochodów oraz ewentualnej odsprzedaży poleasingowego auta.

Było dobrze i komu to przeszkadzało? – pytają przedsiębiorcy. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy sprzedawali wykupione z leasingu auto, nie płacili podatku dochodowego. Rozwiązanie to było dla prowadzących działalność bardzo korzystnym rozwiązaniem, jednak ustawodawca postanowił to zmienić. Twórcy Polskiego Ładu powoływali się na uregulowania z innych krajów Unii Europejskiej, twierdząc, że wykupić pojazd może jedynie firma, a odsprzedać można go dopiero po pięciu latach.

W związku ze zmianami firmy leasingowe tylko do końca 2021 r. mogły oferować wykup samochodów na cele osób prywatnych. Z takiego przywileju mogli korzystać wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych. Osoby te mogły rozliczyć wykup pojazdu w ramach swojej działalności, a po pół roku go odsprzedać.

Leasing na firmę jednoosobową 2022

Z początkiem 2022 r. weszły jednak w życie nowe przepisy dotyczące PIT. Obecnie środki uzyskane ze sprzedaży samochodu uznawane są za przychód z prowadzonej działalności, a więc normalnie opodatkowane. Podatku nie zapłacą jedynie przedsiębiorcy, którzy wstrzymają się z odsprzedażą wykupionego samochodu przez okres sześciu lat! Biorąc pod uwagę, że umowy leasingowe na samochody trwają przynajmniej trzy lata, przedsiębiorcy chcący uniknąć opodatkowania będą musieli jeździć samochodem przez minimum dziewięć lat.

De facto nowe przepisy mają na celu przymuszenie przedsiębiorców do daniny na rzecz państwa.

Leasing 2022 - nowy ład

Dla prowadzących działalność gospodarczą ostatnia wykupowa rata z podatkowego punktu widzenia była dość istotną kwestią. Do końca 2021 r. podatek VAT naliczano jedynie od ostatniej raty leasingowej. Ta na ogół stanowiła jedynie kilka procent wartości samochodu. Obecnie nowy ład leasing czyni mniej korzystnym, ponieważ podatek VAT obecnie naliczany jest od realnej rynkowej wartości samochodu.

Co istotne, nowe przepisy dotyczą wszystkich umów, również tych zawartych przed wprowadzeniem nowego ładu. Przez niektórych przedsiębiorców jest to szczególnie krytykowane. Ich zdaniem wprowadzanie nowych zasad w trakcie trwającej już umowy nie jest do końca uczciwe.

Polski ład - wykup samochodu z leasingu

Przymuszanie przedsiębiorców do korzystania z auta jeszcze przez sześć lat od momentu wykupu raczej się nie uda. Przedsiębiorcy potrafią bowiem kalkulować i wiedzą, że sprzedaż blisko 10-letniego samochodu nie będzie raczej intratną transakcją. Zdaniem znawców rynku samochodowego oraz specjalistów od leasingu przedsiębiorcy prawdopodobnie częściej będą się decydować na leasing operacyjny z wysoką kwotą wykupu. Pozwoli im to na płacenie niższych rat miesięcznych. Dopiero przy końcu umowy będą decydować, czy auto wykupić, czy po prostu oddać leasingodawcy, by wziąć nowy samochód. Zdaniem części specjalistów część przedsiębiorców będzie próbowała obejść nowe przepisy. Jak to możliwe? Ich zdaniem wystarczy, że przedsiębiorca obdaruje kogoś samochodem i w ten sposób uniknie podatku. W takim przypadku obowiązuje jedynie 6-miesięczny okres od otrzymania darowizny, a nie 6-letni, w którym należałoby zapłacić podatek.

Samochód w firmie 2022

Czy wprowadzone przez rząd zmiany w podatku PIT sprawiły, że leasing samochodów stał się mniej korzystny? Nic bardziej mylnego. To wciąż bardzo korzystna forma zakupu nowego samochodu. Nowy ład ogranicza bowiem korzyści płynące z umowy leasingowej jedynie w przypadku zakupu prywatnego. W dalszym ciągu przedsiębiorcy mają możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności poprzez wrzucanie do kosztów wszelkich miesięcznych wydatków związanych z leasingiem. Nie można też zapominać także o tym, że przygotowane przez takie firmy jak Car Lease Polska oferty finansowania na nowe samochody wciąż pozostają bardzo atrakcyjnymi. Można się o tym przekonać, wchodząc na stronę carleasepolska.pl. Dzięki umieszczonym tam kalkulatorom można szybko określić wysokość miesięcznych rat leasingowych. W większości przypadków przedsiębiorcy nie chcieliby wydać potężnej gotówki na zakup auta klasy premium typu Audi S3 Sportback. Dzięki niskim ratom leasingu nawet najdroższe samochody stają się bardziej przystępne nawet dla prowadzących niewielkie biznesy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły