Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego w 2024 roku?

Poznaj najnowsze statystyki dotyczące rozwoju wynajmu w Polsce według raportu PZWLP

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego w 2024 roku?

W 2023 roku rynek motoryzacyjny w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej doświadczył okresu odbudowy po trudnym roku 2022. W minionym roku, z polskich autosalonów wyjechało o 13,2% więcej nowych samochodów osobowych niż w 2022 roku. Choć dwucyfrowe wzrosty sprzedaży są optymistycznym sygnałem, warto zauważyć, że stanowi to częściowo efekt tzw. niskiej bazy roku poprzedniego. Łączna liczba sprzedanych aut w 2023 roku była jednak nadal niższa niż przed kryzysem gospodarczym i okresem pandemii COVID-19.

Niemniej jednak, rynek stopniowo odbudowuje się, a dostępność nowych samochodów dla większości marek nie stanowi już problemu. Dodatkowo, wzrost cen pojazdów powoli wyhamowuje, a ponownie można liczyć na korzystne rabaty przy zakupie samochodów.

W kontekście tych zmian, rynek wynajmu długoterminowego utrzymał solidne tempo rozwoju. W 2023 roku odnotował wzrost na poziomie 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, wynajem długoterminowy stanowił znaczący udział w rynku, obejmując co czwarte nowe auto osobowe nabyte przez firmy i przedsiębiorców w Polsce.

Należy zauważyć, że wynajem długoterminowy wyróżnia się na tle rynku motoryzacyjnego stabilnymi wzrostami sprzedaży bez efektu niskiej bazy. W 2023 roku sprzedaż w wynajmie długoterminowym w Polsce urosła o 1,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Warto także zwrócić uwagę na zmieniającą się dynamikę rodzajów napędów w samochodach wynajmowanych długoterminowo. Obecnie dominujące niegdyś samochody z silnikami Diesla stanowią tylko 34% floty, podczas gdy auta z silnikami benzynowymi rosną do 54,7%. Ponadto, wzrasta udział aut z ekologicznymi napędami, takimi jak hybrydy i samochody w pełni elektryczne, które obecnie stanowią 11,3% ogółu. To świadczy o szybkiej transformacji ekologicznej w tej branży.

Podsumowując, wynajem długoterminowy samochodu w Polsce oferuje stabilny wzrost, elastyczność oraz możliwość korzystania z coraz bardziej ekologicznych pojazdów. Jest to opcja warta rozważenia dla wszystkich, którzy szukają wygodnego i przystępnego finansowo sposobu użytkowania samochodu.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły