Rata balonowa - czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Jeśli decydujesz się na leasing samochodu musisz znać tę formę płatności rat! Dowiedź się więcej w artykule

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Rata balonowa - czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Leasing samochodowy to popularna forma finansowania przy zakupie pojazdu, która oferuje elastyczne warunki spłaty. Jedną z dostępnych opcji przy wyborze systemu ratalnego jest tzw. leasing z ratą balonową, która jest bardzo popularną i atrakcyjną wersją spłacenia pojazdu.

Rata balonowa to forma płatności rat leasingowych, w której leasingobiorca płaci niższą wpłatę rozpoczynającą oraz niższe raty miesięczne, a następnie w ostatniej racie spłaca większą część wartości pojazdu.

Rata balonowa jest zatem rodzajem wyższej raty końcowej na rzecz niskiej wpłaty początkowej i niższych rat miesięcznych. To rozwiązanie daje dużo większą elastyczność oraz będzie szczególnie atrakcyjne dla klientów, którzy chcą zmniejszyć miesięczne obciążenia finansowe lub nie są pewni czy na koniec chcą przejąć samochód na własność.

Co dokładnie daje rata balonowa?

  1. Mniejsze miesięczne opłaty: Rata balonowa umożliwia obniżenie miesięcznych rat co będzie atrakcyjne dla osób, którym zależy na obniżeniu kosztów utrzymania pojazdu.

  2. Większa elastyczność: Jeśli od samego początku planujesz wykupienie samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, rata balonowa daje możliwość elastycznego zarządzania tą płatnością. Mniejsze raty w trakcie trwania umowy pozwalają na większe oszczędności na wykup pojazdu. Ratę balonową w większości przypadków można również rozłożyć na kolejne miesięczne raty co w przypadku braku środków na wykup pozwala dalej użytkować samochód w systemie ratalnym.

  3. Korzyści podatkowe: Jeśli planujesz korzystać z samochodu tylko przez pewien okres i nie jesteś pewien, czy będziesz chciał go posiadać na stałe, rata balonowa pozwoli lepiej zarządzić podatkiem dochodowym od sprzedaży samochodu. Przy niskim wykupie na poziomie 1% i następnie sprzedaży samochodu zapłacisz jednorazowo dużo większy podatek dochodowy niż przy wykupie na poziomie 40%.
    Warto dokładnie przemyśleć wybór systemu ratalnego, uwzględniając własne preferencje finansowe oraz plany dotyczące użytkowania samochodu.


    Jeśli masz problem z podjęciem ostatecznej decyzji zapraszamy do konsultacji z naszymi ekspertami ds. leasingu i finansowania samochodów:https://carleasepolska.pl/o-nas

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły