Czym jest cesja leasingu? - co warto wiedzieć

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodów. Umowę leasingową podpisuje się najczęściej na trzy lub cztery lata. Czy można jednak wcześniej się z niej wycofać, nie ponosząc strat? Rozwiązaniem może być cesja leasingu.

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Czym jest cesja leasingu? - co warto wiedzieć

Odstąpienie od leasingu czy cesja umowy?

Zmiana profilu działalności lub inne problemy finansowe (zwłaszcza po ciężkich miesiącach lockdownu) wymuszają na wielu przedsiębiorcach decyzję o rezygnacji z dalszego użytkowania leasingowanego pojazdu. Rezygnacja z leasingu jest jednak zawsze obarczona karami umownymi. Na odstąpieniu od umowy leasingobiorca traci, ale można tego uniknąć. Rozwiązaniem tego problemu często jest cesja leasingu na inną firmę lub cesja leasingu na osobę prywatną. Na czym ona polega?

Bez względu czy jeździ się Dacią Sandero, czy Mini Countryman Cooperem S można dokonać cesji umowy leasingu. Coraz częściej w ogłoszeniach na portalach motoryzacyjnych pojawiają się ogłoszenia, gdzie dawny leasingobiorca poszukuje nowego, który przejmie po nim obowiązującą umowę. Dla wielu poszukujących używanego auta to często bardzo atrakcyjna oferta. Przeszłość leasingowanych samochodów jest zawsze znana. Charakter umowy wymusza także na leasingobiorcach zgodny z zaleceniami producenta sposób serwisowania auta. Przejęcie leasingu jest więc coraz częściej realizowaną transakcją.

 

Cesja leasingu samochodu - o czym pamiętać?

Najważniejszym aspektem przeprowadzenia cesji jest znalezienie osoby prywatnej, firmy lub innego podmiotu, który chce przejąć leasing. Leży to w gestii dotychczasowego leasingobiorcy. Na ogół nie ma z tym problemu. Ogłoszenie o chęci scedowania umowy leasingowej umieszcza się w jednym z portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Dawny leasingobiorca uzgadnia z podmiotem chcącym wejść w zobowiązania umowy leasingowej kwotę odstępnego. Będzie ona wyższa w przypadku aut, których umowy leasingowe dobiegają końca i nie pozostało już zbyt wiele rat do uregulowania.

 

Jakie dokumenty do cesji leasingu należy przygotować?

 

Dotychczasowy leasingobiorca musi też wystąpić do firmy leasingowej z odpowiednim wnioskiem. Muszą się w nim znaleźć dane nowego leasingobiorcy. Niezbędna jest bowiem ocena sytuacji finansowej i zdolności do dalszego spłacania rat przez nowego leasingobiorcę. Jeśli ocena będzie pozytywna, nie będzie najmniejszych przeszkód do dokonania cesji samochodu.

 

Cesja leasingu bez kar

Nowy leasingobiorca niejako wchodzi w zastaną już umowę. Niezmienne pozostają więc kwoty rat czy harmonogram ich regulowania. Nowy leasingobiorca będzie musiał też dokonać opłaty związanej z przepisaniem umowy. Co istotne cesja umowy leasingowej możliwa jest tylko w przypadku leasingu operacyjnego. Jest ona korzystna zwłaszcza dla dotychczasowego leasingobiorcy. Umożliwia mu ona pozbycie się nie tylko niepotrzebnego już auta, ale i związanych z jego użytkowaniem zobowiązań bez ponoszenia jakichkolwiek kar. To wygodna i coraz częściej wybierana forma zakończenia umowy dla dotychczasowego leasingobiorcy, a także szansa na okazyjne auto z atrakcyjnym finansowaniem dla nowego leasingobiorcy.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły