Leasing i wynajem długoterminowy a Polski Ład.

Wraz z początkiem 2022 r. wprowadzony został nowy program społeczno-gospodarczy - Polski Ład, który spowodował m.in. zmianę sposobu opodatkowania wykupu samochodu wziętego w leasing. Czy w jakiś sposób to odczujemy?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Leasing i wynajem długoterminowy a Polski Ład.

Leasing samochodów od 2022 r.

Wraz z początkiem 2022 r. wprowadzony został nowy program społeczno-gospodarczy - Polski Ład, który spowodował m.in. zmianę sposobu opodatkowania wykupu samochodu wziętego w leasing.

Czy w jakiś sposób to odczujemy?

Dotychczas leasing był jednym z najchętniej wybieranych przez firmy sposobów na korzystanie, a następnie wykup samochodu. Dodatkowo, gdy firma posiadała własny samochód przez okres sześciu miesięcy, pojawiała się możliwość przeniesienia go do majątku prywatnego.
Leasing był także korzystny pod względem podatkowym. Raty leasingowe można było odliczyć od podatku, wrzucając je w koszty prowadzenia działalności, dotyczyło to także zapłacenia wykupu.

Jak jest teraz?

Przy przeniesieniu przez firmę samochodu do majątku prywatnego trzeba opłacić VAT i podatek dochodowy, a na dodatek można zrobić to dopiero po 5 latach, a nie jak wcześniej po 6 miesiącach. Ponadto VAT będzie naliczany nie od wysokości raty jak było do końca 2021 r. , a od rynkowej wartości samochodu wziętego w leasing. Podsumowując, wydatki się zdecydowanie zwiększą i nie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

Czy istnieje jakieś rozwiązanie?

Na szczęście tak, jest nim wynajem długoterminowy.

Wynajem jako alternatywa leasingu oferuje szeroki wybór modeli różnych marek – Audi, BMW, Ford, Renault, Mercedes, Toyota i wiele innych.
Dodatkowo taką formę finansowania charakteryzują  bardzo wygodne warunki wraz z ubezpieczeniem, serwisowaniem, samochodem zastępczym oraz innymi dogodnościami, oraz wieloma wersjami wyposażenia danego modelu auta.

Nasz wniosek:

Jeżeli perspektywa płacenia więcej za leasing jest dla Ciebie odstraszająca, to zdecydowanie sugerujemy zapoznanie się z opcją wynajmu długoterminowego.
Zapoznaj się z ofertą Car Lease Polska i przekonaj się, jaki samochód możesz wynająć na potrzeby swojej firmy.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły