Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się to wręcz niewiarygodne, jednak proces ruszył: samochody spalinowe zaczynają trafiać do lamusa. Kiedy znikną z naszych dróg definitywnie?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Samochody z silnikiem spalinowym jeszcze przez jakiś czas będą gościć na europejskich, a w tym na polskich drogach. Jest już jednak wstępna decyzja Komisji Europejskiej. W trosce o ekologię Unia Europejska zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r. Samochody z silnikiem spalinowym sprzedane wcześniej nadal będą mogły poruszać się po drogach, choć nie wyklucza się pewnych ograniczeń. Już teraz niektóre starsze modele aut benzynowych nie mogą wjeżdżać do centrów wielu stolic europejskich. Zgodnie z niedawno wydanym rozporządzeniem także i polskie miasta już niebawem będą mogły wprowadzać podobne ograniczenia dla starszych typów pojazdów.

Zakaz dla samochodów spalinowych. Co na to branża motoryzacyjna?

Producenci samochodów osobowych wydają się podzieleni w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi. Zdaniem jednych 2035 r. to zbyt krótka perspektywa na wprowadzenie tak rewolucyjnej zmiany. Inni, a zwłaszcza ci producenci, którzy w dziedzinie elektromobilności są bardziej zaawansowani upatrują w ekologicznych przepisach Unii Europejskiej szansy na szybki rozwój.

Rewolucja już się zaczęła

Do zerowej emisji spalin w 2035 r. dochodzić będziemy jednak stopniowo. Ten proces już się zaczął. Dzięki niemu już w 2030 r. Nowo sprzedawane samochody będą musieć emitować aż o 55 proc. spalin mniej niż w tej chwili oferowane w salonach auta.
Wielu producentów aut zdaje się już jednak być przygotowanych na tę zmianę. Część z ich planuje zakończyć sprzedaż aut spalinowych nieco wcześniej niż zakłada to Komisja Europejska. Do ich grona należą: Volvo, Mini, Ford, Opel, Volkswagen czy Jaguar.
W związku z planowanymi zmianami kraje Unii Europejskiej zapowiadają dynamiczną rozbudowę sieci ładowarek.

Samochody elektryczne w Car Lase Polska:

Wynajem długoterminowy -> [KLIK]
Leasing operacyjny -> [KLIK]

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły