Ubezpieczenie GAP - czym jest, dlaczego warto posiadać?

Co to jest GAP? To termin związany z ubezpieczeniami. Polisa GAP bywa pomocna, gdy dochodzi do kradzieży auta lub wystąpi szkoda całkowita. Polisa OC lub Autocasco? Te ubezpieczenia każdy zna ,wszak są wymagane zawsze przy zakupie auta na kredyt lub przy podpisywaniu umowy leasingowej.

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Ubezpieczenie GAP - czym jest, dlaczego warto posiadać?

Co to jest GAP? To termin związany z ubezpieczeniami. Polisa GAP bywa pomocna, gdy dochodzi do kradzieży auta lub wystąpi szkoda całkowita.

Polisa OC lub Autocasco? Te ubezpieczenia każdy zna ,wszak są wymagane zawsze przy zakupie auta na kredyt lub przy podpisywaniu umowy leasingowej.

Czym jest ubezpieczenie GAP w leasingu?

Polisa OC oraz Autocasco to wymagane ubezpieczenia, które chronią użytkownika samochodu przed wieloma zdarzeniami losowymi. Dzięki tym polisom nie będziemy musieli odpowiadać finansowo za wiele ze zdarzeń, do których każdego dnia może dojść na drodze. Czy jednak wymienione polisy zawsze są w stanie uchronić nas przed odpowiedzialnością finansową? Otóż okazuje się, że nie. Bo co w przypadku, gdy skradziony zostanie 3-letni samochód? Autocasco zostanie wypłacone jedynie do wartości właśnie samochodu, który ma już trzy lata. Przy wypłacie zostanie więc uwzględniona utrata wartości związana z trzyletnim już użytkowaniem samochodu. Czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć?

Ubezpieczenie GAP. Czy warto?

Ubezpieczenie GAP może okazać swą wyjątkową wartość zwłaszcza w przypadku finansowania zakupu samochodu. GAP w leasingu czy GAP w kredycie dają kierowcy bezpieczeństwo w sytuacji, gdy dochodzi do kradzieży samochodu. Niekiedy może okazać się bowiem, że wypłacone wówczas autocasco, ze względu na utratę wartości pojazdu, nie jest w stanie pokryć wszystkich pozostałych do spłacenia rat leasingowych czy kredytu. Dochodzi wówczas do mało komfortowej dla użytkownika pojazdu sytuacji. Pozostaje on bez samochodu, a mimo to musi spłacać część rat. Tu właśnie z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP. Innymi słowy towarzystwo ubezpieczeniowe, zawierając z nami umowę na ubezpieczenie GAP, zobowiązuje się do wypłacenia różnicy w wartości samochodu w momencie kradzieży w stosunku do wartości samochodu na fakturze zakupowej lub do wartości niespłaconych jeszcze rat.

Oczywiście GAP działa nie tylko w przypadku kradzieży, ale i powstania szkody całkowitej. Polisa GAP jest szczególnie ważna w przypadku, gdy dojdzie do utraty pojazdu stosunkowo nowego. To właśnie w momencie opuszczania salonu przez samochód dochodzi do jego największej utraty wartości. To właśnie jest ten moment, w którym okazać się może, że ubezpieczenie autocasco nie jest w stanie pokryć całości zaciągniętego zobowiązania finansowego.

Szczególnie ważne jest ubezpieczenie GAP w przypadku pojazdów luksusowych, a więc tych najdroższych. To właśnie one tracą najwięcej na wartości w pierwszych miesiącach i latach użytkowania. Takie też auta są najchętniej kradzione. Tu ubezpieczenie GAP wydaje się być czymś zupełnie nieodzownym. Zresztą coraz więcej instytucji finansowych wprowadza obowiązkowy wymóg posiadania ubezpieczenia GAP.

GAP fakturowy. Co to jest?

GAP GAP-owi jednak nierówny. Warto poznać poszczególne rodzaje ubezpieczeń:

  • GAP fakturowy: to ubezpieczenie GAP polegające na wyrównaniu różnicy między wartością pojazdu z momentu kradzieży czy też powstania szkody całkowitej zdarzenia i kwoty widniejącej na fakturze zakupowej samochodu. To najobszerniejsze i najdroższe z ubezpieczeń typu GAP. Daje ono jednak najwyższy poziom zabezpieczenia przed utratą wartości.
  • GAP finansowy: w tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje różnicę kosztów pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami kredytu lub leasingu a wartością środków otrzymanych z polisy autocasco.
  • GAP indeksowy: GAP ubezpieczenie pozwoli w tym przypadku na uzyskanie dodatkowych środków. Będą one niezależne od wypłaty z autocasco, ale uzależnione jednak od wartości pojazdu, zwiększając wypłatę za autocasco o ok. 20 do 30 procent.
  • GAP Casco: dość popularne ubezpieczenie umożliwiające pokrycie różnicy pomiędzy funduszami wypłaconymi z OC lub autocasco a kwotą ubezpieczenia widniejącą w umowie autocasco.

Które z ubezpieczeń wybrać? Tu najlepiej zdać się na specjalistów z Car Lease Polska. Doradzą oni na przykładzie symulacji, które z ubezpieczeń jest najkorzystniejsze i da faktycznie wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego w przypadku kradzieży lub powstania straty całkowitej. W przypadku zakupu nowego auta finansowanego w ramach leasingu lub najmu długoterminowego najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się GAP fakturowy. Kierowcy najczęściej decydują się na finansowanie aut nowych, często luksusowych takich jak LAND ROVER RANGE ROVER VELAR lub Lexus NX 350h Business AWD. W przypadku tych pojazdów utrata wartości w pierwszym okresie użytkowania jest największa. Największe jest więc też niebezpieczeństwo, że kwota wypłacona przez autocasco w razie kradzieży nie będzie odpowiadała wartości pozostałych do spłacenia rat leasingowych czy abonamentowych.

Dość często wybieranym ubezpieczeniem jest również GAP finansowy. Ten rodzaj polisy dedykowany jest w szczególności, gdy w przypadku finansowania mamy stosunkowo niewielki wkład początkowy, a do tego wysoki wykup.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Ubezpieczenie GAP opinie

Wszystko zależy od wielu zmiennych. Niekiedy GAP może być dość drogi, innym razem będzie miał wręcz symboliczną wartość. Wszystko zależy od wartości auta oraz jego modelu. Tańszy GAP finansowy to około 0,5 proc. wartości auta. Natomiast GAP fakturowy może zbliżyć się nawet do 1 proc. wartości samochodu. Warto jednak pamiętać, ile ubezpieczenie GAP pozwoli nam zaoszczędzić w razie kradzieży samochodu lub w przypadku wystąpienia szkody całkowitej. Również czytając warunki zawieranych polis, warto poświęcić temu więcej czasu. Zwłaszcza polisom autocasco. Najczęściej te bardzo atrakcyjnie cenowo, posiadają bardzo wiele wyłączeń, o których użytkownicy feralnych pojazdów dowiadują się dopiero wtedy,gdy dojdzie do szkody i pojawiają się problemy z wypłatą odszkodowania.

Koszty ubezpieczenia można niekiedy pokryć w ramach raty leasingowej. Nie są one wówczas tak bolesne dla kieszeni, jak w przypadku jednorazowej wpłaty. W obliczeniu miesięcznych kosztów związanych z finansowaniem samochodu pomocne mogą okazać się kalkulatory umieszczone na stronie carleasepolska.pl.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły