Najbardziej ekonomiczne auta - TOP 7

Jakie są najbardziej ekonomiczne samochody? Najbardziej spontaniczna odpowiedź brzmi: „Te, które mało palą”. Jest to po części prawda, zwłaszcza w czasach dynamicznie rosnących cen paliw. Nie można jednak zapominać i o pozostałych kosztach związanych z utrzymaniem samochodu.

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Najbardziej ekonomiczne auta - TOP 7

Jakie są najbardziej ekonomiczne samochody? Najbardziej spontaniczna odpowiedź brzmi: „Te, które mało palą”. Jest to po części prawda, zwłaszcza w czasach dynamicznie rosnących cen paliw. Nie można jednak zapominać i o pozostałych kosztach związanych z utrzymaniem samochodu.

Wydatki związane z zakupem paliwa są tymi najczęściej ponoszonymi przez kierowców. Nie można jednak zapominać o czynnościach serwisowych. Przeglądy w autoryzowanych stacjach obsługi samochodów w zależności od marki samochodu mogą się bardzo mocno różnić między sobą cenowo. Droższe lub tańsze w zależności od marki samochodu mogą też być części zamienne i inne akcesoria. Niestety nie wystarczy sprawdzić samych cenników i zestawić ich z tym, ile dane auto spala, by wybrać te najbardziej ekonomiczne samochody. Zasadniczo pod uwagę powinno się również wziąć także tak istotny czynnik, jak awaryjność danego modelu. Większa podatność na usterki sprawia, że częściej będziemy odwiedzać warsztat, częściej będziemy płacić mechanikowi aż wreszcie częściej będziemy wydawać pieniądze na zakup części zamiennych.

Na ekonomikę eksploatacji wpływ będą miał także opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu. Warto też wziąć pod uwagę szacowaną utratę wartości pojazdu podczas eksploatacji.

Mnogość czynników mających wpływ na ocenę ekonomiczną auta jest tak dużą, że trudno porównywać wszystkie samochody różniące się między sobą również napędami.

Najbardziej ekonomiczne samochody 2022

W naszej subiektywnej ocenie w kategorii najekonomiczniejszych samochodów hybrydowych wygrywa Toyota Yaris Hybrid. To auto w zasadzie ma wszystko, czego szuka kierowca chcący jeździć małym, ekonomicznym samochodem. Auto to przy ostrożnym traktowaniu spali nawet 4 litrów benzyny na 100 km. Jednocześnie mały mieszczuch z Dalekiego Wschodu od wielu lat uznawany jest za wyjątkowo trwałe i bezawaryjne auto. Nawet jeśli coś ulegnie awarii również koszty serwisu i ewentualnych części zamiennych nie powinny nikogo przerazić. Toyota stała się bardziej przystępną marką również dla tych bardziej oszczędnych kierowców.

Najekonomiczniejsze samochody benzynowe

Po małej hybrydowej Japonce czas na jeszcze mniejszą a wręcz filigranową Czeszkę. Propozycja naszego południowego sąsiada to oczywiście Skoda Citigo. Jak już sama nazwa wskazuje, auto przeznaczone jest do miejskiej jazdy i to raczej na krótkich odcinkach. Niewielkie wnętrze w żaden sposób nie obiecuje ekstremalnego komfortu, ale jest na tyle duże, by śmiało wozić nawet cztery osoby po Pradze czy Warszawie. Choć Citigo nie jest hybrydą, pozwala jeździć naprawdę ekonomicznie. Spalanie? Poniżej 5 litrów na sto.

Najbardziejekonomiczne samochody diesel

Jeszcze niedawno diesel był najbardziej ekonomicznym typem napędu. Hybrydowa konkurencja, a także nowoczesne benzynowe jednostki napędowe, odebrały silnikom wysokoprężnym palmę pierwszeństwa. Nie znaczy to, że ekonomiczne diesle zupełnie zniknęły z rynku. Takim najbardziej ekonomicznym samochodem z dieslem jest naszym zdaniem Dacia Duster. Auto tanie w zakupie i eksploatacji. Niektórzy uważają, że nieco bardziej awaryjne, ale wydaje się, że ta uwaga dotyczy raczej starszych egzemplarzy. Samochód niezmiennie tani w serwisowaniu no i wreszcie mało palący. Jednocześnie Duster jest samochodem dość wszechstronnym. Świetnie sprawdzi się nie tylko w mieście, ale i w trasie, a za sprawą podwyższonego zawieszenia także i na bezdrożach.

Najekonomiczniejszy samochód

I znów Toyota. Tym razem model C-HR. To, że Toyota okupuje wręcz rankingi najbardziej ekonomicznych samochodów, nie powinno w zasadzie nikogo dziwić. Japoński koncern ma największe na rynku motoryzacyjnym doświadczenie w konstruowaniu samochodów hybrydowych. Takim właśnie pojazdem jest Toyota C-HR. Auto jednocześnie miejskie i na trasę, trochę hatchback i trochę SUV. C-HR jest więc chyba najbardziej ekonomicznym i jednocześnie najbardziej wszechstronnym samochodem w zestawieniu. Nie można też zapomnieć o wysokim poziomie bezpieczeństwa biernego, jak i czynnego gwarantowanego przez tego Japończyka

Samochody ekonomiczne nie muszą być wcale małe

Powyższe propozycje to raczej małe samochody. Wielu kierowców woli jednak jeździć większymi samochodami, co nie znaczy, że nie chcą oni jeździć ekonomicznie. Czy większe samochody rodzinne potrafią być też ekonomiczne? Większe auto to na ogół wyższe koszty zakupu. Tego nie przeskoczymy, chyba że zdecydujemy się na najem długoterminowy w CarLease Polska. W ofercie firmy znaleźć można samochody, których codzienna eksploatacja nie powinna być droga.

Taką propozycją jest z pewnością nowy Lexus NX350h Business. Samochód ten jest wręcz szokującą propozycją, bo jak duży rodzinny SUV może oferować spalanie benzyny na poziomie 6,5 litra na 100 km? Otóż jak się okazuje może. Na tym jednak nie koniec. Ekonomiczny SUV od Lexusa dysponuje również imponującą mocą 242 koni mechanicznych pozwalającą rozpędzić auto do pierwszej setki w czasie poniżej ośmiu sekund. To naprawdę robi wrażenie. W ofercie Master Lease Polska jest jeszcze Tesla 3, która „do życia” w ogóle nie potrzebuje benzyny, a jedynie gniazdka z prądem.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły