Leasing a modyfikacje samochodu

Tuning samochodu to dla niektórych niepotrzebne poprawianie tego, czego zmian nie wymaga. Dla innych auta po tuningu zaczynają mieć swoją własną duszę i charakter. Niezależnie od poglądów warto zastanowić się, co można zrobić w samochodzie leasingowanym w kwestii tuningu?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Leasing a modyfikacje samochodu

Tuning samochodu to dla niektórych niepotrzebne poprawianie tego, czego zmian nie wymaga. Dla innych auta po tuningu zaczynają mieć swoją własną duszę i charakter. Niezależnie od poglądów warto zastanowić się, co można zrobić w samochodzie leasingowanym w kwestii tuningu?

Dodatkowe spojlery, przyciemniane szyby i obniżone zawieszenie – tak wyglądają najczęściej tuning samochodu metodą garażową. Tuningowa modyfikacja samochodu może jednak dotyczyć również samego silnika. Niekiedy dzięki tuningowi elektroniki w samochodach sztucznie podwyższana jest moc silnika.

Rodzaje tuningu. Co można zmienić w samochodzie?

  • tuning elektroniczny – dotyczy zmian w oprogramowaniu modułu, który steruje pracą silnika. Na ogół w ten sposób zwiększa się moc silnika, co może mieć wpływ na jego żywotność,
  • tuning mechaniczny – może dotyczyć zmian w konstrukcji silnika, podwozia lub nadwozia,
  • tuning optyczny – wpływa na zmianę wyglądu samochodu (dodatkowe naklejki, spojlery),
  • tuning akustyczny – oznacza modyfikacje w nagłośnieniu. Na ogół dokładane są dodatkowe głośniki, takie jak subwoofer.

Czy takie zabiegi się jednak dopuszczalne w leasingowanych samochodach?

Leasing a modyfikacje

Samochód, z którego korzystamy w ramach leasingu, zawsze pozostaje własnością firmy finansującej pojazd. Czy możemy więc wprowadzać zmiany w samochodzie, którego właścicielem jesteśmy? Dla przykładu wygląda to trochę tak, jakbyśmy chcieli zmienić kolor ścian w wynajętym hotelowym pokoju. Bezwzględnie wprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji technicznych nie jest dopuszczalne bez zgody leasingodawcy. W każdej umowie leasingowej zawarta jest klauzula, by pojazd zwrócić w stanie możliwie odpowiadającym stanowi pierwotnemu. Informacje takie zawarte są najczęściej w ogólnych warunkach umowy leasingu.

Na ogół bardzo wyraźnie zaznaczone jest tam, że korzystający z samochodu nie powinien dokonywać w samochodzie żadnych zmian. Niestosowanie się do tych zasad może wręcz być powodem do wypowiedzenia umowy leasingowej i odebrania pojazdu.

W wielu przypadkach firmy finansujące leasing zapewniają sobie prawo do inspekcji pojazdu celem skontrolowania, czy jest on eksploatowany we właściwy i zgodny z umową sposób.

Tuning leasingowanego samochodu po wykupie?

Zasadniczo nieco odmiennie wygląda sytuacja w przypadku samochodu, który zdecydowaliśmy się wziąć w leasing z założoną z góry opcją wykupienia auta po zakończeniu umowy leasingowej. Sam akt wykupienia samochodu, czyli uregulowania jego końcowej i wynikającej z umowy wartości, spowoduje, że leasingodawca nie będzie nawet chciał oglądać przedmiotu leasingu, który de facto sprzedaje swojemu dotychczasowemu leasingobiorcy.

Tak czy inaczej, dla własnego bezpieczeństwa wszelkie zmiany lepiej jednak konsultować z leasingodawcą. Teoretycznie przy regularnym spłacaniu rat leasingodawca nie będzie miał powodu, by kontrolować stan auta i sprawdza, czy nie wprowadziliśmy w nim żadnych modyfikacji. Sytuacja może się jednak skomplikować w momencie, gdy jednak ze względu na sytuację losową nie będziemy mogli wykupić auta po zakończeniu umowy leasingowej.

Tuning auta. Czy warto?

Warto też pamiętać, że auta po tuningu na ogół gorzej się sprzedają. Nowi nabywcy obawiają się, że wprowadzane zmiany techniczne mogły być wykonane w sposób niezgodny ze sztuką. Wprowadzanie zmian tuningowych stoi na ogół również w opozycji do zapisów dotyczących udzielanej na samochód gwarancji. Mówiąc wprost, zmiany tuningowe najczęściej oznaczają utratę gwarancji.

Tuning auta leasingowanego niesie za sobą najczęściej wiele zagrożeń, które mogą powodować niepotrzebne problemy. Co jednak zrobić, jeśli zależy nam na jeżdżeniu nietuzinkowym autem przyciągającym uwagę? W takim układzie najlepiej spróbować wyleasingować auto, które zostało już poddane pewnym modyfikacjom. Jeśli leasingodawca zdecyduje się na sfinansowanie takiego samochodu, to nie ma problemu.

Jest jeszcze jedna opcja. Aktualnie już sami producenci mają w swojej ofercie takie wersje aut, które przykuwają uwagę przechodniów lub imponują zwiększoną mocą. Już na etapie zakupu samochodu w salonie można zamówić lepsze nagłośnienie i subwoofer, zamiast dokładać go później samodzielnie, narażając się na utratę gwarancji i ewentualne problemy z leasingodawcą.

W ofercie Car Lease Polska są ponadto samochody, których charakter nie wymaga żadnych ulepszeń. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Audi S3 Sportback. To auto o wyjątkowo sportowych aspiracjach bez tuningu elektronicznego dysponuje mocą 310 koni mechanicznych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły