Nowy polski ład a wynajem długoterminowy - co się zmienia?

Przepisy nowego polskiego ładu podatkowego sprawiły, że wykup samochodu pod koniec umowy leasingowej stał się trudniejszy i mniej opłacalny. Czy to oznacza, że lepszym rozwiązaniem będzie teraz wynajem długoterminowy samochodu?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Nowy polski ład a wynajem długoterminowy - co się zmienia?

Przepisy nowego polskiego ładu podatkowego sprawiły, że wykup samochodu pod koniec umowy leasingowej stał się trudniejszy i mniej opłacalny. Czy to oznacza, że lepszym rozwiązaniem będzie teraz wynajem długoterminowy samochodu?

Leasing czy wynajem 2022? Zdaniem analityków przepisy związane z Nowym Ładem, które weszły w życie wraz z początkiem 2022 r., mogą poważnie zmienić sytuację na rynku motoryzacyjnym. Dotąd wynajem długoterminowy samochodów dotyczył tylko czwartej części aut, na które finansowania poszukiwali przedsiębiorcy. Zdecydowana większość wybierała leasing.

Polski ład – zmiany w leasingu

Po wprowadzeniu nowych przepisów w ustawie o PIT wynajem długoterminowy dla nowych firm może okazać się zdecydowanie bardziej atrakcyjną formą finansowania nowego samochodu. Trzeba bowiem pamiętać, że by sprzedać osobie prywatnej samochód poleasingowy, trzeba odczekać sześć lat lub zapłacić podatek dochodowy.

Być może część przedsiębiorców przestanie chcieć wykupować samochody na koniec umowy leasingowej. Korzystniejsze może się więc okazać oddanie samochodu i wzięcie nowego w leasing lub po prostu skorzystanie z wynajmu długoterminowego. Miesięczny abonament za wynajem można podobnie jak ratę leasingową wrzucić sobie w koszty. Po zakończeniu umowy auto po prostu oddaje się finansującej firmie i znów można podpisać kolejną umowę na nowe auto. Dla wielu kierowców to proste i wygodne rozwiązanie, ale czy korzystne?

Zakup nowego samochodu za granicą przez osobę fizyczną czy wynajem długoterminowy?

Polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zawsze z ołówkiem w ręku skrupulatnie liczą, co bardziej im się opłaca. Kiedy jedni rozpatrują sprowadzenie samochodu z Niemiec, inni przeglądają oferty najmu długoterminowego i kalkulują, jak dużym obciążeniem dla ich finansów będzie wynajęcie samochodu. Interesujące oferty wynajmu długoterminowego znaleźć można na stronie internetowej carleasepolska.pl. Można się tu przyjrzeć ofertom na takie samochody jak: DS. 7 Crossback Performance, Audi Q5 S line 40 TDI Quatro czy też DACIA Duster Prestige TCe 90. Korzystając ze specjalnych intuicyjnych kalkulatorów, w kilka chwil sprawdzimy, jak duży będzie miesięczny abonament za wynajęcie samochodu. Samemu można tu określić długość umowy najmu oraz sprecyzować, ile kilometrów w tym czasie zamierzamy pokonać samochodem. Co ważne, samochód można wynająć nawet na cztery lata bez dokonywania wpłaty własnej. Co istotne, wysokość miesięcznego abonamentu, który pojawi się w kalkulatorze, na ogół będzie zawierać już także koszty związane z ubezpieczeniem samochodu, jak również te związane z serwisowaniem auta. Dla wielu kierowców–przedsiębiorców to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala ono już przy podpisywaniu umowy poznać miesięczny koszt utrzymania samochodu mając pewność, że nie pojawią się żadne niespodziewane dodatkowe koszty.

Koszty wynajmu długoterminowego samochodu

Już po kilku kliknięciach wielu kierowców odkrywa, że mogą jeździć nowym autem bez zbytniego zaangażowania finansowego. Samochód klasy kompakt, taki jak Hyundai i30 Wagon Classic Plus, można mieć już za 811 zł netto miesięcznie. Co istotne, również i w tym przypadku nie ma mowy o żadnej wpłacie wstępnej.

Jak wskazują analitycy rynku, zwłaszcza w przypadku tańszych samochodów, kosztujących nie więcej niż 150 tys. zł, najem długoterminowy wypada bardzo korzystnie. Całość kosztów abonamentu odlicza się od przychodu. Dotyczy to również ubezpieczenia samochodu. W trzech czwartych można też odliczyć koszty związane z zakupem opon czy serwisowaniem samochodu, jeśli taka konieczność by się pojawiła.

Koszt wynajmu długoterminowego samochodu

Jedynie w przypadku droższych samochodów pojawia się komplikacja. Koszty związane z wynajmem droższego auta można bowiem odliczać jedynie proporcjonalnie. Jeśli będziemy finansować samochód o wartości 300 tys. zł., czyli dwukrotnie droższy od ustalonej przez fiskusa stawki, będziemy mogli odliczyć jedynie 50 proc. faktur związanych z wynajmem samochodu.

Jak jednak wynika z dokonywanych przez analityków kalkulacji, w wielu sytuacjach najem długoterminowy samochodu wypada korzystniej od leasingu. Warto więc się nad nim zastanowić. Trzeba pamiętać, że dzięki wynajmowi długoterminowemu bez wysadzania w powietrze firmowego budżetu można jeździć bezpiecznym i nowym samochodem. Nie będziemy też ponosić żadnych kosztów związanych z naprawami. Mało tego, w ofercie Car Lease Polska jest również samochód zastępczy, gdyby nasz własny uległ awarii.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły