Leasing czy wynajem - co wybrać?

Leasing, a wynajem długoterminowy jakie są różnice i którą opcję wybrać? Odpowiadamy!

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Leasing czy wynajem - co wybrać?

Myślisz o nowym samochodzie, ale nie rozważasz klasycznego zakupu "za gotówkę"? Leasing lub wynajem długoterminowy będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Jakie różnice możemy zauważyć porównując leasing i wynajem długoterminowy?

Pierwsza różnica to wysokość opłaty wstępnej wybieranej przez klientów. Przy wynajmie długoterminowym opłata własna najczęściej oscyluje od dolnego 0% do górnej granicy 10% wartości samochodu, która przy leasingu w większości przypadków będzie minimalną granicą na jaką decydują się nasi klienci. Częstą praktyką jest maksymalna opłata wstępna do leasingu wynosząca 45% wartości samochodu.

Kolejna rozbieżność pojawia się w kwestii ubezpieczeń OC/AC/GAP, które w naszym wynajmie długoterminowym są zawarte w cenie miesięcznej raty, a w leasingu spoczywają na leasingobiorcy jako dodatkowy koszt nieuwzględniony w finansowaniu. Warto zwrócić uwagę na oferty nazywane przez dealerów samochodowych wynajmem długoterminowym. One w większości przypadków nie uwzględniają kosztu polisy OC/AC/GAP w proponowanej racie.

Ubezpieczenia to tylko jedna z kilku rzeczy, które są uwzględnione w racie wynajmu długoterminowego. Dodatkowo w miesięcznej kwocie mamy również wszystkie serwisy, wymagane naprawy, samochód zastępczy czy nawet wymianę i magazynowanie opon zimowych / letnich. Uwaga te dodatki również w ofertach dealerskich nie występują.

W leasingu sprawa jest ponownie odwrotna, a wszystkie wspomniane powyżej koszty leżą po stronie leasingobiorcy jeden do jeden.

Leasing zaplusuje w kwestii braku limitu kilometrów. W wynajmie długoterminowym z góry określamy limit, który pokonamy w ciągu roku, a gdy zostanie on przekroczony zachodzi konieczność zwiększenia raty lub opłacenie zbiorczej faktury za łączną ilość kilometrów ponad zakładaną w umowie.

Leasing wypada lepiej również pod koniec umowy, ponieważ wykup samochodu w tym rozwiązaniu to jedynie pozostała jego wartość po odjęciu wpłaty wstępnej oraz wszystkich uiszczonych rat. W wynajmie długoterminowym na koniec umowy pojazd zostaje przeważnie zwracany do firmy wynajmującej, a gdy pojawi się pomysł jego wykupu będzie to zazwyczaj możliwe po aktualnej cenie rynkowej samochodu co będzie kwotą większą niż w przypadku wykupu w leasingu. Uwaga, jeżeli w ofercie, podczas zawierania umowy wynajmu długoterminowego podano Ci wartość wykupu być może to tylko wartość teoretyczna na dzisiaj. Na koniec kontraktu tak czy inaczej oferta może być oparta o rynek. Warto na to zwrócić uwagę w umowie.

Jakie podobieństwa ma leasing i wynajem długoterminowym?

Leasing i wynajem długoterminowy mają podobny okres finansowania od 24 do 59 miesięcy i niosą za sobą podobne korzyści podatkowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Z obu produktów mogą korzystać również osoby prywatne, a procesy ubiegania się o oba produkty są do siebie zbliżone. Mimo znaczących podobieństw również w kwestii zaliczania obu do kosztów uzyskania przychodu jest jednak sporo niuansów, które powinny zaważyć przy wyborze co dla danego klienta będzie lepsze. 

Co wybrać? Leasing czy wynajem długoterminowy?

To pytanie nie jest tak proste jak mogło by się wydawać. Jednoznaczną odpowiedź można udzielić po dokonaniu analizy potrzeb i możliwości klienta. Wyobraźmy sobie, że już jesteśmy po ustaleniu z klientem jaki to ma być samochód i kiedy ma stanąć przed domem. Następnym krokiem jest uzyskanie odpowiedzi zbliżających nas do odpowiedzi, leasing czy wynajem:

  1. Ilość miesięcy / lat klient planuje jeździć nowym samochodem?

  2. Czy po okresie umowy, klient będzie chciał zostawić samochód w rodzinie?

  3. Jakie możliwości finansowe ma klient? Opłata wstępna, rata miesięczna?

  4. Czy klient ma pozytywną historie kredytową?

  5. Jakie dochody ma klient?

  6. Ile kilometrów klient pokonuje średnio rocznie?

Odpowiedzi na powyższe pytania pomagają naszym doradcom w ustaleniu, jakie finansowanie powinien wybrać klient. Następnie przechodzimy do przygotowania kompleksowej oferty wynajmu długoterminowego lub leasingu operacyjnego który uzupełniamy dodatkową ofertą na ubezpieczenie jednoroczne czy jednorazowy koszt zakupu opon zimowych.

Wskazówki:

Wynajem długoterminowy będzie bardziej przewidywalną wersją w kwestii kosztów użytkowania i nic oprócz możliwego przekroczenia limitu kilometrów nas dodatkowo nie zaskoczy. Wynajem będzie też wersją tańszą w rozpoczęciu. Z drugiej strony leasing wypada korzystniej pod koniec okresu umowy, gdy chcemy zatrzymać dany pojazd do dalszego użytkowania lub sprzedaży co po części odzyska wpłacane raty. Leasing będzie też ciekawszym rozwiązaniem, dla osób które pokonują duże ilości kilometrów i nie chcą wiązać się limitami.

Niemniej jednak jak na wstępie tego akapitu, aby odpowiednio dopasować finansowanie na samochód trzeba spojrzeć szerzej i indywidualnie, niczym przy zakupie garnituru szytego na miarę.

Jeśli rozważasz jedną z omawianych opcji koniecznie skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy po dokładnej analizie dobiorą dla Ciebie najbardziej korzystne rozwiązanie z możliwych.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły