Pomyłka przy tankowaniu - co zrobić?

Takie pomyłki się zdarzają, a zalanie diesla benzyną to niemal codzienność na stacjach paliw. Co zatem zrobić, gdy dojdzie do pomyłki podczas tankowania samochodu?

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Pomyłka przy tankowaniu - co zrobić?

To się czasem zdarza..

Ze zmęczenia, pośpiechu czy przez używanie kilku aut w tym samym czasie takie błędy się zdarzają i będą mieć miejsce do czasu, dopóki na rynku są samochody z silnikami spalinowymi. Uważać muszą zwłaszcza ci, którzy często przesiadają się między jednym autem, a drugim (np. prywatne/służbowe). Praktyka pokazuje jednak, że do pomyłki może dojść i ze zwykłego roztargnienia i to u kogoś, kto od lat jeździ jednym i tym samym samochodem. Konsekwencje błędu popełnionego podczas tankowania zależeć będą od tego, jak szybko zdamy sobie sprawę, że w baku znalazło się akurat nie to, co powinno. 

Benzyna w silniku wysokoprężnym – jakie są konsekwencje?

Błąd polegający na zatankowaniu niewłaściwego paliwa zdarza się niestety dość często. W większości przypadków kierowcy mylą diesla z benzyną. Dlaczego tak się dzieje? Otóż końcówka pistoletu do tankowania oleju napędowego nie pasuje do wlewu benzynowego w nowych samochodach. Jednakże, nawet pomimo tej ochrony, czasem zdarza się, że ktoś zatankuje diesel zamiast benzyny. Co w takim przypadku? W starszych silnikach z wtryskiem pośrednim może się jeszcze udać – pod warunkiem, że ilość benzyny w mieszance nie będzie zbyt duża, ale w nowoczesnych silnikach 'common rail' to juź spory problem. Zaawansowane układy paliwowe pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, a benzyna może z łatwością zaszkodzić precyzyjnym elementom układu.

Co zrobić, jeśli zatankujemy niewłaściwe paliwo?

Jeśli zauważymy swój błąd przed uruchomieniem silnika, mamy jeszcze szansę na uniknięcie poważnych kosztów naprawy. W takiej sytuacji należy odessać niewłaściwe paliwo, przepłukać układ i wymienić filtr. Jeśli jednak już uruchomiliśmy silnik i pokonaliśmy dystans, koszty naprawy mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, szczególnie w przypadku silników z większą liczbą wtryskiwaczy i/lub silników z wtryskami piezoelektrycznymi.

Jakie są koszty naprawy?

Jeśli zauważymy błąd i nie uruchomimy silnika, to koszty naprawy nie muszą być wysokie. W takiej sytuacji najlepiej jest odessać niewłaściwe paliwo z baku, przepłukać układ i wymienić filtr. Koszt takiej operacji wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Niektóre stacje paliw dysponują sprzętem do odsysania paliwa, ale w większości przypadków konieczne będzie wezwanie lawety i odstawienie samochodu do serwisu.

Jeśli jednak już uruchomiliśmy silnik i przejechaliśmy pewien dystans, koszty naprawy mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych, zwłaszcza w przypadku silników z większą liczbą wtryskiwaczy. Wysokie koszty dotyczą zwłaszcza silników z wtryskami piezoelektrycznymi, ale także te z elektromagnetycznymi wtryskiwaczami. 

Najmniej narażeni na wysokie koszty naprawy są właściciele samochodów benzynowych z wtryskiem pośrednim. Niemniej jednak, należy pamiętać o katalizatorze i sondach lambda.

Jeśli chcemy uniknąć wysokich kosztów związanych z naprawą po niewłaściwym tankowaniu paliwa, warto pomyśleć o ubezpieczeniu AC. Niektóre polisy umożliwiają pokrycie kosztów związanych z takimi sytuacjami.

Podsumowując, warto być ostrożnym podczas tankowania paliwa i dokładnie sprawdzać, jakiego rodzaju paliwo należy tankować do naszego samochodu, a jeśli już popełnimy błąd, należy działać szybko i skutecznie, aby zminimalizować koszty naprawy.

Sprawdź naszą ofertę na:

www.carleasepolska.pl

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły