Taryfikator mandatów na 2022 rok - nowe stawki do 5000 zł

Kierowcy, noga z gazu! Przekraczanie dopuszczalnych prędkości, nie tylko na autostradach, ale i na miejskich drogach, sprawiło, że wraz z początkiem 2022 mandaty poszybowały w górę. Taryfikator mandatów na 2022 rok - nowe stawki do 5000 zł

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Taryfikator mandatów na 2022 rok - nowe stawki do 5000 zł

Kierowcy, noga z gazu! Przekraczanie dopuszczalnych prędkości, nie tylko na autostradach, ale i na miejskich drogach, sprawiło, że wraz z początkiem 2022 mandaty poszybowały w górę. Ustawodawca wprowadził szereg zaostrzających restrykcje zmian w Kodeksie ruchu drogowego. Czy teraz kierowcy będą jeździć ostrożniej?

Nowelizacja Prawa o Ruchu drogowym z pewnością nie jest tym, czego oczekiwali pierwsi kierowcy w świątecznym prezencie. Bez względu na to zdecydowano o podniesieniu stawek mandatów. Tym razem zmiany nie miały jedynie kosmetycznego charakteru. Ciężka noga opadająca na pedał gazu teraz będzie kosztować znacznie więcej.

Nowe mandaty - tabela 2022 i punkty karne

Nim dowiemy się od policjanta wyposażonego w radar i lizak o wysokości kary za złamanie przepisów, lepiej zawczasu przestudiować taryfikator mandatów.

Nowy cennik mandatów 2022

- za przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
- za przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych i 3 punkty karne.
- za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych i 3 punkty karne.
- za przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych i 6 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych i 6 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych (lub 1600, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 10 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych (lub 2000, jeśli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej samej grupy) i 13 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych (lub 3000, jeśli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej samej grupy) i 15 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych (lub 4000, jeśli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej samej grupy) i 15 punktów karnych.
- za przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych (lub 5000, jeśli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej samej grupy) i 15 punktów karnych.

Punkty karne 2022 za prędkość

O ile kwoty mandatów w tej chwili przyprawiają o zawrót głowy, o tyle same punkty być może tak bardzo nie działają na wyobraźnię… Ale do czasu. Warto bowiem doczytać, jak nowa punktacja wygląda w szczegółach.

Po pierwsze, od 1 stycznia 2022 zwiększono maksymalną liczbę punktów za wykroczenie. Kiedyś policjant mógł przyznać za jedno wykroczenie maksymalnie 10 punktów. Teraz to aż punktów 15.
To jednak nie wszystko - tabela punktów karnych ma jeszcze inne nowości. Teraz punkty ulegają wykasowaniu dopiero po dwóch latach od chwili popełnienia wykroczenia, a nie po roku, jak było do tej pory.

Na tym jednak nie koniec. Jeszcze całkiem niedawno kierowca, który nazbierał niebezpiecznie dużo punktów, mógł zapisać się na kurs doszkalający. Odbycie takiego dodatkowego szkolenia pozwalało na częściowe wykasowanie punktów. W ten sposób wielu kierowców uniknęło odebrania prawa jazdy. Teraz takie „rozgrzeszenie” przez doszkolenie nie będzie już stosowane.

Nowy taryfikator mandatów - punkty karne mają dodatkową moc

Ostatnią ze zmian dotyczącą punktów i to taką, której chyba nikt się nie spodziewał, jest wpływ punktów na wysokość ubezpieczenia OC. Stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie teraz uzależniona od tego, ile w danym momencie dany kierowca będzie posiadał zgromadzonych na koncie punktów karnych. Im będzie ich więcej, tym polisa będzie droższa.

Nowy taryfikator mandatów 2022 - punkty również za inne wykroczenia

Punkty karne 2022 za prędkość to jednak niejedyna zmiana obowiązująca od początku roku. Zgodnie z nowymi przepisami punkty karne będą przyznawane także za wiele innych wykroczeń. Teraz po 15 punktów karnych policja będzie mogła przyznać, gdy kierowca:

- spowoduje wypadek drogowy,
- doprowadzi do katastrofy w ruchu lądowym,
- będzie kierował pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
- będzie kierował pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- dopuści się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
- będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
- nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża pojazd przy skręcie w drogę poprzeczną,
- nie zatrzyma pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
- nie zastosuje się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującej zatrzymanie pojazdu,
- naruszy zakaz wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły