Zawieszenie działalności, a umowa leasingowa..

Czy zawieszając działalność, stracisz samochód? Poznaj odpowiedź w najnowszym artykule!

 1. Car Lease Polska
 2. Blog
 3. Zawieszenie działalności, a umowa leasingowa..

Przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową często decydują się na czasowe zawieszanie swojej działalności. Co w takiej sytuacji dzieje się z umową leasingową? Czy zawieszając działalność, stracisz samochód? W tym artykule odpowiemy na te pytania!

Leasing, a zawieszenie działalności

Zawieszenie działalności nie zrywa umowy leasingowej. Leasingobiorca musi pamiętać, aby kontynuować płatności leasingowe, nawet gdy jego firma jest formalnie zawieszona.

Oto kilka kluczowych kwestii, które warto mieć na uwadze:

 1. Ubezpieczenie: Samochód leasingowy musi być ubezpieczony przez cały okres, a zawieszenie działalności nie zmienia tego wymogu.
 2. Korzystanie z samochodu: W trakcie zawieszenia działalności możesz nadal korzystać z leasingowanego samochodu.
 3. Kontynuacja płatności: Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku opłacania rat leasingowych.

Czy o zawieszeniu działalności musimy informować leasingodawcę?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj wynika z umowy, ale przeważnie będzie twierdząca: leasingobiorca jest zobowiązany do poinformowania leasingodawcy o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Rozliczenie kosztów leasingu przy zawieszeniu działalności

Zawieszenie działalności ma również swoje implikacje księgowe. Warto wiedzieć, że:

 1. Koszty leasingu: Nawet podczas zawieszenia działalności gospodarczej, koszty związane z leasingiem mogą być nadal rozliczane. Jest to możliwe, ponieważ koszty leasingu są traktowane jako zobowiązania finansowe firmy, a nie jako koszty operacyjne zależne od prowadzenia działalności.
 2. Księgowanie rat leasingowych: Wydatki związane z leasingiem można w dalszym ciągu księgować jako koszty utrzymania przychodu, co oznacza, że mogą one obniżać podstawę opodatkowania.

Jeśli przewidujesz, że zawieszenie działalności może potrwać dłużej, warto rozważyć kilka opcji:

 1. Renegocjacja umowy: Skontaktuj się z firmą leasingową i spróbuj renegocjować warunki umowy. Niektóre firmy mogą zaoferować odroczenie płatności lub inne formy wsparcia w trudnych momentach.
 2. Podnajem leasingu: W niektórych przypadkach możliwy jest podnajem samochodu leasingowego innej firmie lub osobie. Wymaga to zgody leasingodawcy, ale może być dobrą opcją na zmniejszenie kosztów.
 3. Wcześniejsze zakończenie umowy: Jeśli zawieszenie działalności ma być długoterminowe, możesz rozważyć wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej.

 

Podsumowanie

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zrywa umowy leasingowej, więc możesz być spokojny o leasingowany samochód. Ważne, aby poinformować o tym fakcie leasingodawcę, przejrzeć warunki Twojej umowy oraz nie zapominać o dalszej płatności rat. Warto również skonsultować się ze swoim księgowym, aby mimo zawieszenia działalności nadal czerpać korzyści z kosztów leasingowych.

Jeśli masz pytania dotyczące omawianego tematu, leasingu lub wynajmu długoterminowego, nasz zespół jest tutaj, aby Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb!

Więcej na:

www.carleasepolska.pl

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły