Kiedy kasują się punkty karne? Aktualne dane 2024

Otrzymałeś mandat i zastanawiasz się kiedy skasują się Twoje punkty karne? Sprawdź jak aktualnie wyglądają przepisy z tym związane!

Data publikacji: 


Data aktualizacji: 

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Kiedy kasują się punkty karne? Aktualne dane 2024

Aktualne przepisy dotyczące punktów karnych obowiązują od września 2023 roku i są nieco łagodniejsze niż te, które były przed wspomnianą datą. "Nowe" zasady wprowadziły zmiany zarówno kasowania punktów, jak i możliwości ich redukcji poprzez specjalne kursy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda taryfikator na 2024 rok;
  • W jaki sposób zredukować liczbę punktów karnych;
  • Po jakim czasie punkty karne się kasują;
  • W jakich sytuacjach może dojść do konfiskaty pojazdu;
  • Jak punkty karne mogą wpłynąć na ubezpieczenie i leasing samochodu.

Taryfikator 2024 – tabela mandatów i liczby punktów karnych

Przekroczenie prędkości

 Wysokość mandatu

 Liczba punktów karnych

do 10 km/h

50 zł

1 pkt

11-15 km/h

100 zł

2 pkt

16-20 km/h

200 zł

3 pkt

21-25 km/h

300 zł

5 pkt

26-30 km/h

400 zł

7 pkt

31-40 km/h

800 zł

9 pkt

41-50 km/h

1000 zł

11 pkt

51-60 km/h

1500 zł

13 pkt

61-70 km/h

2000 zł

14 pkt

71 km/h i więcej

2500 zł

15 pkt

Co istotne, od progu powyżej przekroczonych 31 k/h, kierowcy dopuszczający się recydywy, otrzymują mandat na dwukrotność standardowej kwoty.

Punkty karne możesz otrzymać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale również za łamanie przepisów ruchu drogowego. Oto wykroczenia, które taryfikator punktów karnych traktuje najbardziej surowo:

8 punktów karnych

  • nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom szynowym;
  • nieprzestrzeganie znaku zakazującego wyprzedzania;
  • wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • zatrzymanie samochodu na przejściu dla pieszych;

10 punktów karnych

  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
  • zawracanie na autostradzie lub drodze ekspresowej;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h;
  • wjechanie na przejazd, gdy po jego drugiej stronie nie ma wystarczającej ilości miejsca;

13 punktów karnych

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51-60 km/h;

15 punktów karnych

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych;
  • niezatrzymanie pojazdu do kontroli;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który przechodzi przez pasy;
  • wyprzedzenie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, które zatrzymało się w celu przepuszczenia pieszego na pasach;
  • spowodowanie wypadku lub katastrofy w ruchu drogowym;
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h lub więcej.

 

Przeczytaj także: Jak sprawdzić historię pojazdu

Kursy redukujące liczbę punktów karnych

Wraz z ostatnimi zmianami przywrócono także kursy redukujące punkty karne, które umożliwiają kierowcom zmniejszenie liczby punktów karnych o 6 punktów

Kursy te trwają 8 godzin i odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Kursy mogą być odbywane raz na pół roku i są dostępne dla kierowców, którzy mają prawo jazdy od co najmniej roku oraz którzy nie zgromadzili więcej niż 24 punktów karnych. Warto jednak zauważyć, że cena kursów znacząco wzrosła – kosztują one teraz około 1000 zł​​.

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Od 17 września 2023 roku punkty karne kasują się po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia mandatu, a nie od daty samego wykroczenia. To oznacza, że jeśli mandat nie zostanie opłacony, punkty karne mogą pozostawać na koncie kierowcy dłużej. Jest to powrót do przepisów sprzed 2022 roku, w którym ustalono, że punkty kasują dopiero po dwóch latach. Niestety kierowcy, którzy otrzymali mandat i punkty karne przed 17 września 2023, nie kwalifikują się do zmiany i mimo wszystko muszą odczekać swoje dwa lata.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych w 2024?

Limit punktów karnych wciąż wynosi 24 punkty, a dla kierowców z prawem jazdy krócej niż rok – 20 punktów. Przekroczenie tego limitu skutkuje utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego zdawania egzaminu, a nawet przejściem badań psychologicznych. Dlatego tak ważne jest monitorowanie liczby punktów karnych na swoim koncie. Szczególnie gdy planujesz kupno pojazdu i rozważasz kredyt na samochód.

Sprawdzić swoje punkty karne możesz na dwa sposoby:

  • fizycznie – po udaniu się na komisariat policji i okazaniu dowodu tożsamości, funkcjonariusz udzieli Ci informacji;
  • online – w tym celu skorzystaj z aplikacji mObywatel lub systemu CEPiK. Do tego celu będziesz potrzebować Profilu Zaufanego, którego założenie jest w pełni darmowe.

Konfiskata samochodu – nowe przepisy

Od 14 marca 2024 obowiązują przepisy, które surowiej traktują kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To, jak surowa będzie kara, zależy od ilości promili we krwi w momencie kontroli.

  • od 0,2 do 0,5 promila – możliwa grzywna w wysokości co najmniej 2500 zł, zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych;
  • powyżej 0,5 promila – kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat, 15 punktów karnych, kara od 5 000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Penitencjarnej.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zniechęcenie kierowców do prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu.

Od tego roku zmiany w przepisach wprowadzają dodatkową karę w postaci przepadku samochodu. Do jej orzeczenia może dojść, gdy kierowca:

  • spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) po raz kolejny w ciągu dwóch lat;
  • spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości.

Pojazd zostaje zarekwirowany przez policję na okres 7 dni. Następnie pieczę nad nim przejmuje prokurator, dopóki sąd nie orzeknie jego przepadku. Jeśli kierowca prowadzący pojazd miał mniej niż 1,5 promila we krwi, sąd może zdecydować o odstąpieniu od konfiskaty. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności łagodzące.

W sytuacji, gdy kierowca prowadził pojazd, który nie należy do niego, stosuje się orzeczenie przepadku w wysokości równowartości samochodu. Sumę oblicza się na bazie wartości uwzględnionej w AC lub średniej wartości rynkowej auta.

Wpływ punktów karnych na ubezpieczenie i leasing

Otrzymanie punktów karnych może mieć negatywne skutki w przypadku ubezpieczenia, jak i wpłynąć na leasing samochodu. Oto jak mogą one wpłynąć na oba obszary:

  • ubezpieczenie – agencje ubezpieczeniowe biorą pod uwagę historię danego kierowcy. Jeśli regularnie popełnia on wykroczenia drogowe, to jego składka OC i AC będzie wyższa. W skrajnych przypadkach ubezpieczyciel może nawet odmówić możliwości zawarcia polisy lub ograniczyć jej zakres (np. w przypadku AC); 
  • leasing – leasingodawcy wymagają od swoich klientów, aby pojazd, na który zawierana jest umowa, miał pełne ubezpieczenie. Punkty karne mogą podnieść jego cenę, a więc wpłynąć na ostateczny koszt leasingu. Jest to kolejny argument za tym, aby jeździć bezpiecznie i przepisowo.

Przeczytaj także: leasing czy wynajem - co wybrać?

Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Jeśli nie straciłeś dożywotnio uprawnień, to istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy. Proces wygląda następująco:

  1. Złóż wniosek do właściwego starostwa powiatowego wraz z orzeczeniem lekarskim oraz opłatą za zwrot.
  2. Jeśli straciłeś prawo jazdy z powodu jazdy pod wpływem alkoholu, konieczne będzie pozytywne przejście badań psychologicznych.
  3. Jeśli okres kary był dłuższy niż rok, musisz ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

W sytuacji, gdy dożywotnio utraciłeś dokument, nadal możesz się odwoływać. Po upływie 10 lat od otrzymania kary możesz złożyć wniosek do sądu z prośbą o ponowne rozpatrzenie Twojej sprawy.

Punkty karne w 2024 roku – wnioski

Aktualne przepisy dotyczące punktów karnych są nieco łagodniejsze niż te, które były przed tą zmianą. Obecnie obowiązuje krótszy okres kasowania punktów oraz możliwość ich redukcji poprzez kursy reedukacyjne. Z drugiej strony polskie władze chcą surowiej karać tych kierowców, którzy wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu.

Źródło: GOV

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły