Duże zmiany na rynku motoryzacyjnym od 2025 roku

Nowe regulacje emisyjne Unii Europejskiej czy rozporządzenie GSR2. Kolejne zmiany mają uderzyć w rynek motoryzacyjny w 2025 roku. Sprawdź jaki będą miały wpływ..

  1. Car Lease Polska
  2. Blog
  3. Duże zmiany na rynku motoryzacyjnym od 2025 roku

Branża motoryzacyjna stoi w obliczu znaczących zmian, które wejdą w życie z początkiem 2025 roku. Nowe regulacje emisyjne Unii Europejskiej, znane jako CAFE, wprowadzą surowsze normy emisji CO2 dla producentów samochodów. Wpłynie to na ceny pojazdów, a także na dostępność poszczególnych modeli na rynku.

Wzrost cen samochodów

Średnia cena nowych samochodów, która obecnie wynosi około 180 tysięcy złotych, może wzrosnąć nawet o 20 tysięcy złotych. Jest to wynikiem konieczności wyposażenia pojazdów w dodatkowe urządzenia obniżające emisję lub opłacenia kar za przekroczenie limitów emisji. Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe, wskazuje, że producenci mogą przenieść te koszty na konsumentów.

Zmniejszona oferta pojazdów

Z uwagi na wysokie koszty wprowadzenia nowych technologii redukujących emisję, wiele tańszych modeli, zwłaszcza miejskich samochodów, może zniknąć z rynku. Producenci będą bardziej skłonni do utrzymywania w ofercie droższych SUV-ów, gdzie łatwiej będzie zwiekszyć ceny i zrekompensować dodatkowe koszty. Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, podkreśla, że część marek już teraz planuje ograniczenie swojej oferty.

Przesunięcie w kierunku elektromobilności

Producenci samochodów będą zmuszeni do zwiększenia udziału pojazdów zeroemisyjnych w swojej ofercie. Pojazdy elektryczne niestety nadal pozostają znacznie droższe niż ich spalinowe odpowiedniki, a rozwój infrastruktury ładowania w Polsce nie nadąża za rosnącymi potrzebami rynku dlatego nie będą one rozwiązaniem omawianego problemu.

Nowe wymogi bezpieczeństwa

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny samochodów są nowe regulacje dotyczące systemów bezpieczeństwa, które wejdą w życie w połowie tego roku. Rozporządzenie GSR2 (General Safety Regulation) wymaga od producentów wyposażenia pojazdów w co najmniej 20 nowych systemów bezpieczeństwa, co również zwiększy koszty ich produkcji.

Jak się przygotować?

  1. Zaplanuj zakup nowego samochodu jeszcze przed zmianami: Warto już teraz zastanowić się nad zakupem lub leasingiem samochodów, które mogą zniknąć z rynku lub znacznie podrożeć. To idealny moment, aby skorzystać z aktualnych ofert, uniknąć przyszłych podwyżek, a nawet lepiej utrzymać wartość nowego auta.

  2. Rozważ leasing: Leasing samochodów może okazać się korzystnym rozwiązaniem w obliczu rosnących cen. Dzięki elastycznym warunkom leasingu, możliwe jest dostosowanie umowy do indywidualnych potrzeb finansowych oraz zakup samochodu już w 2024 roku bez konieczności posiadania całej kwoty.
  3. Monitoruj rynek: Śledzenie zmian na rynku motoryzacyjnym i dostosowywanie strategii zakupowych może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji. Regularne konsultacje z ekspertami branżowymi zapewnią aktualną wiedzę na temat dostępnych opcji.

Podsumowanie

Nadchodzące zmiany w regulacjach emisyjnych i bezpieczeństwa wprowadzą znaczące przekształcenia na rynku motoryzacyjnym. Wzrost cen i zmniejszenie oferty modeli mogą stanowić wyzwanie, ale jednocześnie otwierają nowe możliwości, zwłaszcza w kontekście leasingu samochodów. Warto już teraz rozważyć swoje opcje, aby optymalnie przygotować się na nadchodzące zmiany.

Nasi eksperci są gotowi, aby pomóc swoim klientom w nawigacji przez te zmiany, oferując elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania leasingowe

Więcej na:
www.carleasepolska.pl

Źródło:
https://www.rp.pl/transport/art40337741-drogie-auta-gwaltownie-zdrozeja-tanie-znikna-z-rynku-efekt-nowych-regulacji-ue

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami:

(+48) 512 80 70 80

Najnowsze artykuły